Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
20
maja
poniedziałek
Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

RACOT

     Zespół pałacowy w Racocie został zbudowany w latach 1780 – 1791 dla Antoniego Barnaby Jabłonowskiego, zaprojektowany zapewne przez słynnego architekta włoskiego Dominika Merliniego. (Około 1680 roku wzmiankowany jest dawny zamek). Obecnie pałac jest siedzibą dyrekcji Stadniny Koni w Racocie.

     W racockim pałacu bywali między innymi: Tadeusz Kościuszko, pierwszy prezydent Warszawy Ignacy Wyszkota Zakrzewski, kompozytor hymnu polskiego Józef Wybicki, królowie holenderscy, prezydenci Rzeczypospolitej. Kompozycja przestrzenna rozwinięta jest wzdłuż równoleżnikowej osi i obejmuje: dziedziniec od zachodu zamknięty pałacem, od południa i północy oficynami, od zachodu budynkami gospodarczymi. Na zachód od pałacu znajduje się park.

     Budynki wzniesiono w stylu klasycystycznym. Remontowany w latach 1968 – 1970 pałac jest dwukondygnacyjnym budynkiem, piętrowym, podpiwniczonym, zbudowanym na planie prostokąta, dziewięcioosiowym.

     W 1902 roku do pałacu dobudowano skrzydło północne. Zbudowane w kształcie litery L, dwukondygnacyjne z mieszkalnym poddaszem, pięcioosiowe z jednoosiowym ryzalitem od zachodu i tarasem od północy. Elewacje podobne do elewacji pałacu. Dach mansardowy z lukarniami, kryty łupkiem i blachą. Obecnie jest to część hotelowa.

     Po roku 1919 pałac w Racocie służył jako rezydencja dla prezydenta Rzeczypospolitej. Podczas zwiedzania elewacji zewnętrznej warto zwrócić uwagę na portyk. W trójkątnym zwieńczeniu znajduje się kartusz z herbem Jabłonowskich i orderami Orła Białego i św. Stanisława.

     We wnętrzach pałacu warto zwrócić uwagę na elementy wystroju z ok. 1785 – 1790r., ponadto wspaniałe rozety, piec kwadratowy i okrągły, kominek z czarnego i szarego marmuru, meble z XIX wieku i z czasów Ludwika XV oraz meble z poroży jeleni. W skład zespołu pałacowo – parkowego wchodzą: oficyna południowa, oficyna północna, dawna wozownia. Całość otoczona jest parkiem krajobrazowym  z końca XVIII wieku.

Aktualności aktualności
20 maja 2024 Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie
20 maja 2024 XIX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II pt. „Watykan i Święty Jan Paweł II – Papież z dalekiej Polski”
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Maj
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31