Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
21
lipca
niedziela
Andrzej, Wiktor, Daniel
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

OSP BONIKOWO

Prezes: Walczak Tadeusz

Naczelnik: Kędziora Sławomir

Jednostka powstała w 1920 roku i liczy 32 członków

Adres strażnicy: Bonikowo, ul. Parkowa 5 

Jednostka typu: S


2012

Medal honorowy "Semper Vigilant" dla dh Ignacego Kuczewskiego 

Święto Strażaków w Bonikowie

2010

90-lecie OSP Bonikowo

Odwiedziny u strażaków


 

Historia OSP Bonikowo

           Dziewięćdziesiąt lat w życiu człowieka, to ładny wiek. Ale ten sam czas w działalności organizacji ma inny wymiar. Składa się przecież na to zaangażowanie i wysiłek kilku pokoleń. Nie ma już wśród na założycieli Straży Bonikowskiej. Na pożółkłych fotografiach pamiątkowych są ludzie, których nie znamy, nie ma w Bonikowie ich najbliższych. Ale pozostali oni u nas w trwałej pamięci i wdzięczności. Rok rocznie wspominamy ich w dniu święta naszego Patrona, modląc się za nich o wieczny odpoczynek tam gdzie odeszli.

           W dniu dzisiejszym chcemy jeszcze raz przypomnieć obecnym, że Organizacja nasza powstała z inicjatywy kilku miejscowych ludzi wrażliwych na nieszczęścia z chęci pomocy im w sytuacjach trudnych, nieszczęściu, w ochronie zgromadzonego dorobku życiowego, w celu niesienia pomocy każdemu bliźniemu, który z takiego, czy innego powodu znajdzie się w trudnej sytuacji.

             Intencje te i przemyślenia poparł właściciel majątku ziemskiego, społecznik i organizator życia publicznego Alfred Chłapowski. Dzięki jego wsparciu Straż Pożarna w Bonikowie zostaje wyposażona w sprzęt w tym w sikawkę konną. Na terenie podwórza gospodarczego otrzymuje do swojej dyspozycji lokum. Strażacy otrzymują także umundurowanie. Sami zaś doskonalą swoje umiejętności, co pozwała im na skuteczne działanie na miejscu, oraz gdy zachodzi potrzeba również w terenie. Skutecznie biorą udział w akcjach gaśniczych. Wkrótce ich zaangażowanie zostaje dostrzeżone i wyróżnione w postaci przydziału dalszego wyposażenia Jednostki w sprzęt. To wyróżnienie jest szczególnie widoczne w postaci sztandaru, który nie dotrwał do naszych czasów bowiem zaginął w czasie ostatniej wojny światowej.

             Po zakończonej wojnie Straż podejmuje działalność i jest niezbędna w życiu społecznym. Wspólnie z miejscowym Kołem Gospodyń wystawia sztuki teatralne, organizuje wieczorki taneczne. Bierze udział w zawodach sportowo - pożarniczych i oczywiście w likwidacji klęsk żywiołowych. Działalność ta i osiągnięcia zyskują uznanie, co przekłada się na unowocześnienie sprzętu w postaci motopompy spalinowej, a następnie poprzez przydział lekkiego samochodu bojowego. Trzeba przyznać, iż na tamte czasy jest to duże osiągnięcie. Pozwala szybko i skutecznie przystąpić do działań ratowniczych.

             Stały rozwój Jednostki rodzi potrzebę pobudowania nowej siedziby, która wysiłkiem społecznym powstaje poza podwórzem gospodarczym. Swoje pomieszczenie ma tam również miejscowe Koło Gospodyń prowadzące między innymi na szeroką skalę wypożyczalnię sprzętu gospodarstwa domowego, co jest źródłem dochodów Organizacji i daje możliwość rozwoju form życia kulturalnego we wsi i organizacji wypoczynku po pracy.

            Zachodzące zmiany i bieg wydarzeń powoduje, że Jednostka traci omawiany obiekt. Ale wówczas władze Gminy przychodzą nam z pomocą. Powstaje nowy odpowiadający współczesnym wymogom obiekt. Poza tym sukcesywnie Straż otrzymuje sprzęt do działań w każdych warunkach, a członkowie podejmują szkolenie w celu prawidłowego niesienia pomocy z jego wykorzystaniem w różnych warunkach i w każdej sytuacji, gdy zagrożone jest życie ludzkie. Do tych nowych zadań przygotowujemy ludzi młodych, oddanych ideom niesienia pomocy bliźniemu. Jest to nasze pierwszoplanowe zadanie, które chcemy pomyślnie zrealizować.

             Wdzięczną pamięcią i szacunkiem obejmujemy starszych, członków honorowych i tych, którzy swym działaniem przyczyniali się do rozsławienia naszej Jednostki w terenie, pomnożenia jej dorobku, wyróżnień. Mamy nowy sztandar - niech on nas prowadzi do dalszych osiągnięć.

               Dzieląc się wspomnieniami z naszej działalności chcemy zapewnić, że uczynimy wszystko, aby nie zawiść pokładanego w nas zaufania. Wszystkim dobrodziejom, fundatorom i każdemu, kto nas wspierał składamy serdeczne podziękowania. Niech nasz jubileusz święci się jak najlepiej przynosząc satysfakcje wszystkim, dziękujemy za udział życząc jednocześnie każdemu wszelkiej pomyślności.

Bonikowo, 28.08.2010r.

Historia ta została przedstawiona
podczas uroczystości 90-lecia OSP Bonikowo


Strefa mieszkańca
Strefa mieszkańca - informacje Wnioski i dokumenty Struktura organizacyjna Strategie i Programy Regulaminy Organizacje społeczne Studium i Plany Miejscowe Jednostki organizacyjne Współpraca z organizacjami pozarządowymi Zarządzanie kryzysowe Wywóz śmieci i nieczystości Stawki opłat za wodę i ścieki Awarie oświetlenia ulicznego Budżet Podatki
PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI PODATEK AKCYZOWY PODATEK ROLNY PODATEK LEŚNY PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH
Cmentarze komunalne Stawki dzierżawy Powstańcy Wielkopolscy i żołnierze Czujniki monitorujące stan jakości powietrza Cyberbezpieczeństwo
Aktualności aktualności
19 lipca 2024 Gmina Kościan z dofinansowaniem na doposażenie OSP
17 lipca 2024 Wyraz współczucia rodzinie i bliskim z powodu śmierci śp. Danieli Mikołajczyk
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Lipiec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31