Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
11
września
środa
Jacek, Feliks, Prot
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Projekty unijne Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

OSP RACOT

Prezes: Kaczmarek Paweł

Naczelnik: Stanisławiak Grzegorz

Jednostka powstała w 1934 roku i liczy 106 członków

Adres strażnicy: Racot, ul. Kościańska 38

Jednostka typu: S

 

Jednostka OSP Racot na podium

OSP Racot - OSP Tygodnia 12 - 18.03.2012 wg. rankingu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego
im. generała Stanisława Taczaka

2011

III miejsce w grupie A i C
na Powiatowych Zawodach Sportowo - Pożarniczych

Złoty Krzyż Zasługi dla Druha Grzegorza Stanisławiaka

Tytuł „Strażak Roku 2010 Powiatu Kościańskiego”
dla Druha Norberta Chraplaka

2010

Otwarte Mistrzostwa LOK w Płetwonurkowaniu

Podwodni wicemistrzowie

Przekazanie wozu strażackiego

V Otwarte Zawody Wodnych Drużyn
Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego

2009

Motopompa Rosenbauer Fox III dla OSP w Racocie

IV Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

 75-lecie OSP Racot

O obchodach 75-lecia i jednostce w czasopiśmie "Strażak"

IV Otwarte Zawody Wodnych Drużyn
Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego

2008

OSP Racot - Wielkopolską Ochotniczą Strażą Pożarną Roku 2008


Historia jednostki OSP Racot

            W 1934 roku z inicjatywy społeczeństwa wsi Racot zawiązała się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Pierwszym prezesem został Czesław Waligóra - ówczesny dyrektor szkoły w Racocie. Na sekretarza wybrano Pana Dąbrowskiego, na skarbnika Władysława Zandeckiego, a na naczelnika Józefa Wursta. Jednostce miało przyświecać hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Ożywioną działalność OSP Racot rozpoczęła w 1937 roku. Prezesem został dh Stanisław Michalski. 

            Dnia 25 sierpnia 1937 roku odbyło się uroczyste poświęcenie pierwszej ręcznej sikawki. Miała wtedy miejsce również defilada pod pałacem. Do wybuchu II wojny światowej OSP Racot brała udział w gaszeniu pożarów w Racocie i Gryżynie. Za sprawność bojową przy pożarze w Gryżynie jednostka dostała pierwszą w swej historii nagrodę: dwa odcinki węża i 20 złotych gotówką.  Wojna, która wybuchła w 1939 roku przerwała działalność jednostki na prawie sześć lat. 2 grudnia 1945r. odbyło się pierwsze powojenne zebranie. Prezesem został Stanisław Michalski. Przywrócono sprawność bojową sprzętu oraz przeprowadzono szkolenia sekcji bojowej. W 1946r. powołano pierwszą Komisję Rewizyjną. W tym okresie straż był najaktywniejszym stowarzyszeniem szerzącym kulturę i rozrywkę na wsi. Wystawiono amatorskie przedstawienie teatralne. Brakowało jednak Sali. W czerwcu 1948 roku prezesem został Edmund Szała. W 1949 roku przeprowadzono inspekcję zagród na terenie wsi. Jednostka gasiła pożary w Czarnkowie, Gryżynie i Katarzyninie. W styczniu 1950roku prezesem został Stanisław Mądry. W 1951 r. OSP w Racocie przyznano grunt pod budowę strażnicy. Dwadzieściacztery ary ziemi obsadzono ziemniakami, a za pieniądze z ich sprzedaży postanowiono kupić czapki. W 1952r. rozpoczęto przygotowania do budowy remizy. Powołano Komitet Budowy Strażnicy. Do rozbiórki przyznano komin cegielni, z którego cegły ma być zbudowana strażnica. W tym roku pracę zapoczątkowała drużyna żeńska. W 1953r. zaczęto zwozić materiały budowlane na budowę strażnicy. Odbyły się też pierwsze zawody rejonowe w Racocie. W 1954 r. jednostka bierze udział w zawodach rejonowych jak i powiatowych. W zawodach bierze udział także sekcja żeńska. W jednostce przeprowadzono szkolenie obrony przeciwlotniczej. W międzyczasie pojawiły się trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę strażnicy. W 1956r. zakończono starania o dokumentację na jej budowę. Jednostce przydzielono motopompę i przyczepkę dwukołową. 10 lutego 1957r. rozpoczęto kopanie fundamentów. Budowę ukończono trzy lata później w 1960 roku. W tym roku obchodzono również 25-lecie powstania jednostki. Dh Stanisław Masztalerz powołany został na naczelnika rejonowego OSP.

            W latach 1965-1967 jednostka OSP w Racocie nie odnotowała żadnego zgłoszenia o pożarze. Na sali i w garażach założono centralne ogrzewanie. Jednostka posiada już dwie motopompy. W 1968r. sfinalizowano zagospodarowywanie terenu wokół strażnicy – zbudowano plac zabaw i ławki, wybrukowano plac przed strażnicą w przeznaczeniu na zabawy taneczne. Rok 1969 był rokiem bardzo intensywnym w prace społeczne. Jednostka liczyła wtedy 120 członków. Prezesem został dh Edmund Mądry, natomiast dh Stanisław Mądry został mianowany dożywotnim honorowym prezesem. W roku 1969 jednostka obchodziła 35-lecie istnienia, przyznano jej pierwszy sztandar.

            Trzy lata później, w roku 1972 ochotnicy z Racotu uczestniczyli w gaszeniu dużego pożaru w poznańskich zakładach Stomil. Podczas obchodów 50-lecia jednostki doceniono działalność dh Stanisława Masztalerza i Edmunda Mądrego, którzy aktywnie uczestniczyli w pracach nad rozwojem racockiej jednostki.

             W maju 1990 przeprowadzono szereg prac remontowych m.in. wymianę dachu. Dnia 20 lutego 1995r. decyzja Komendy Głównej PSP OSP w Racocie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W 1998r. jednostka obchodziła jubileusz 65-lecia istnienia i otrzymała odznakę za Zasługi dla Województwa Leszczyńskiego. W 2000r. Racot był gospodarzem Powiatowego Święta Straży. Rok później OSP otrzymała nowe samochody pożarnicze Star GBA i Lublina III. W 2002 r.  w Racocie gościł prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych – Waldemar Pawlak. W tym też roku jednostka wzbogaca się o ponton dla płetwonurków z silnikiem honda i przyczepkę. Rok później jednostka otrzymuje nową pompę szlamową oraz trzy zestawy do nurkowania. W sierpniu 2003 roku pożegnaliśmy wieloletniego prezesa OSP w Racocie Edmunda Mądrego. Obowiązki prezesa przejął ówczesny wice prezes Eugeniusz Masztalerz. W 2004r. jednostka otrzymała nowy samochód marki Ford z aparatem wysokociśnieniowym, a w kolejnym roku zestaw R1 z deską ortopedyczną. W 2006r. odbyło się zebranie wyborcze w wyniku którego nowym prezesem został Paweł Kaczmarek – dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej. Komendantem Gminnym OSP zostaje dh Grzegorz Stanisławiak nasz Naczelnik, który zostaje wybrany przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego najlepszym strażakiem ochotnikiem województwa wielkopolskiego. Nasza jednostka była nominowana do tego tytułu. Lata 2007/2008 to lata bardzo intensywnych prac remontowych w strażnicy i wokół strażnicy. W roku 2009 OSP w Racocie została wybrana najlepszą ochotnicza strażą w województwie wielkopolskim za rok 2008. Jest to największe wyróżnienie dla jednostki w dziejach jej istnienia.

            Obecnie OSP Racot jest jedna z najlepiej wyposażonych jednostek w powiecie, posiada również sprzęt do ratownictwa wodnego, drogowego, medycznego. Mocnym punktem jednostki jest sekcja płetwonurków. W ciągu roku jednostka notuje kilkadziesiąt, a czasem nawet ponad 100 wyjazdów do różnych zdarzeń. Z sukcesami bierze udział w zawodach sportowo – pożarniczych, ratownictwa medycznego czy wodnego, a także płetwonurków na każdym szczeblu.
   
Racot, lipiec 2009r.
                                                                                             Prezes OSP w Racocie
                                                                                             dh Paweł Kaczmarek  

Strefa mieszkańca
Strefa mieszkańca - informacje Wnioski i dokumenty Struktura organizacyjna Strategie i Programy Regulaminy Organizacje społeczne Studium i Plany Miejscowe Jednostki organizacyjne Współpraca z organizacjami pozarządowymi Zarządzanie kryzysowe Wywóz śmieci i nieczystości Stawki opłat za wodę i ścieki Awarie oświetlenia ulicznego Budżet Podatki
PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI PODATEK AKCYZOWY PODATEK ROLNY PODATEK LEŚNY PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH
Cmentarze komunalne Stawki dzierżawy Powstańcy Wielkopolscy i żołnierze Czujniki monitorujące stan jakości powietrza Cyberbezpieczeństwo
Aktualności aktualności
11 września 2024 Wyłączenie dopływu wody do nieruchomości w miejscowości Stary Lubosz ul.Graniczna oraz Nowy Lubosz ul. Graniczna
11 września 2024 Planowe wylączenie prądu: Pianowo 19 wrezśnia 2024
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Wrzesień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30