Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
19
marca
wtorek
Józef, Bogdan, Marek
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Informacje o gminie Sümeg

Sümeg

Sümeg jest niewielkim miastem powiatowym położonym w południowo-zachodniej części pasma Bakony, niecałe 30 km na północ od Balatonu. Liczy 6 758 mieszkańców. Przybywających do niego wita z daleka wielką póżnośredniowieczną fortecą, wznoszącą się na szczycie jedynej w okolicy góry. Zamek w Sümeg jest największą atrakcją miasta, nie licząc pamiątek pozostałych po rezydujących tu biskupach z Vesprém.

Tereny dzisiejszego miasta zamieszkiwane były przez plemiona ludzi pierwotnych już w epoce brązu. Na jego obszarze archeolodzy znaleźli wiele przedmiotów użytkowych z tego okresu, podobnie jak i pochodzących z czasów późniejszego panowania rzymskiego. Pod koniec XIX wieku odkryto między innymi fundamenty rzymskich łaźni i domów mieszkalnych, także pozostałości po wczesnochrześcijańskiej świątyni. Wszystkie one zburzone zostały w czasie najazdu tureckiego z XIII wieku, po którym władcy Węgier zdecydowali się stopniowo fortyfikować granice kraju.

Właśnie w tym wieku powstała pierwsza obronna cytadela, wzniesiona z kamienia na szczycie wzgórza. W 1342r. miasto raz z przyległymi ziemiami przeszło na własność biskupa z Vesprém, pod którego zwierzchnictwem spokojnie rozwijało się stopniowo przekształcając w ważny ośrodek handlowy. W 1643r. osada otrzymała status wolnego miasta królewskiego, co przyspieszyło jeszcze jej rozwój.

W 1700r. Sümeg zostało praktycznie doszczętnie zniszczone przez wzniecony przypadkiem ogień. Ocalały jedynie cztery murowane budynki wzniesione w samym centrum osady oraz oddalony od zarzewia pożaru kościół franciszkanów. Aby uniknąć w przyszłości podobnej katastrofy, mieszkańcy miasta zakazali budowy jakichkolwiek drewnianych obiektów w obrębie murów obronnych. Była to dobra decyzja zważywszy na fakt, że kilka lat później na terenie kraju rozpętało się powstanie Rákoczy'ego, w którym Sümeg, a właściwie tutejszy zamek, odegrał ważną rolę jako ośrodek rewolucjonistów. Po upadku niepodległościowego zrywu żołnierze austriaccy doszczętnie spalili fortecę, a miasto zamieniło się w kolejną spokojną i nieco senną osadę.

Obecnie, prócz samego zamku, w Sümeg warto zobaczyć barokowy kościół Wniebowstąpienia, znajdujący się przy Deák utca.

Zamek (Vár)

Zamek jest, jak już wspomniałam, główną atrakcją Sümeg. Wznosi się na wysokim na 87m masywie wapiennym, z którego szczytu rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Pierwszą cytadelę wybudowano na jego czubku w XIII wieku po najeździe tureckim, upatrując w niej skutecznego narzędzia obrony przed kolejnymi atakami wroga. Wspominają o niej królewskie dokumenty z 1442r. Później wraz z upływem lat i zmianą taktyk wojskowych obiekt przebudowywano i rozbudowywano według aktualnych potrzeb. W połowie XVI wieku osiągnął dzisiejsze rozmiary.

Właśnie XVI wiek był czasem rozkwitu zamku. Forteca stała się na ponad 200 lat siedzibą biskupów z Vesprém, którzy schronili się tu przed okupującymi ich miasto Turkami. Wróg podszedł nawet pod miejskie bramy, jednak nigdy nie odważył się zaatakować twierdzy, tym bardziej, że kontynuowano prace nad jej umocnieniem. Dzisiejsze ruiny odzwierciedlają natomiast stan fortecy w jakim znalazła się po upadku powstania Rákoczy'ego (1713r.), gdy austriackie wojsko doszczętnie ją spaliło mszcząc się za doznane z rąk powstańców krzywdy i upokorzenia.

Dziś Sümeg jest sennym miasteczkiem o barokowym centrum, które upatrując swej szansy w turystyce rozpoczęło intensywną modernizację spalonego zamku. Pełen pomysłów nowy dzierżawca fortecy zachęcił młodzież do utworzenia bractwa rycerskiego, które zajmuje się przygotowywaniem i organizacją średniowiecznych turniejów oraz inscenizacji i przedstawień teatralnych obrazujących wybrane fragmenty historii kraju. Osoby dbające o szczególną wierność dziejom miałyby zapewne wiele zastrzeżeń (w tym i do strojów), jednak ciekawa oprawa muzyczna oraz widoczny entuzjazm samej młodzieży rekompensują ewentualne niedociągnięcia. Wszystkie środki pieniężne uzyskiwane ze sprzedaży biletów przekazywane są na szczytny cel zakończenia rekonstrukcji fortecy.

Choć góra może wydawać się nie do zdobycia, w rzeczywistości podejście na nią, choć strome, nie jest trudne. W okresie letnim z parkingu pod wzgórzem co kilka minut kursują wojskowe gaziki, dowożące na szczyt wszystkich chętnych,  za bilet wstępu do zamku również trzeba płacić (cena jest wyższa jeśli chcemy zobaczyć przedstawienie).

Strona internetowa gminy Sümeg

Aktualności aktualności
15 marca 2024 Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku
14 marca 2024 Jarmark Wielkanocny
zobacz
obrazek
14 marca 2024
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Marzec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31