kwietnia

TUREW - przysiółek ĆWIKŁOWO

ĆWIKŁOWO
niem. Runkeln

Folwark założony prawdopodobnie w 2 poł. XIX w., należący do majętności Turew i do jej kolejnych właścicieli (patrz Turew).

ZESPÓŁ FOLWARCZNY położony na skraju lasu, przy polnej drodze odchodzącej na pn. od szosy Rąbiń-Turew. W końcu XIX w. składał się z niewielkiego podwórza gospodarczego na rzucie prostokąta o dłuższej osi pn.-pd., zabudowanego ze wszystkich stron pojedynczymi wolno stojącymi budynkami. W końcu lat 70. XX w. znajdowała się tu owczarnia w pierzei zach., stodoła w pd. i dom mieszkalny we wsch. Dom wzniesiony był z cegły i kryty dachówką, owczarnia także z cegły pokryta słomą. Stodoła była budynkiem na podmurówce kamiennej o ryglowej konstrukcji ścian w strychulce okręcone słomą i obrzucone gliną z sieczką, nakryta dachem dwuspadowym, krokwiowym, krytym słomą. Wzniesiona była na planie prostokąta z trzema sąsiekami o dwóch glinianych bojewicach.

Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne"
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r.,  wyd. cyt., s. 52

20 kwietnia 2018 Pomoc Gminy Kościan
20 kwietnia 2018
20 kwietnia 2018 Termin składania zeznań rocznych PIT za 2017 rok mija już za kilka dni
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30