września
Aurelia, Władysław, Kamil

BONIKOWO - przysiółek TAMBOROWO

TAMBOROWO

Folwark założony prawdopodobnie w 1 poł. XIX w., należący do dóbr Bonikowo i do ich kolejnych właścicieli (patrz Bonikowo).

ZESPÓŁ FOLWARCZNY położony wśród lasów na zachód od drogi z Bonikowa do Mikoszek. W końcu XIX w. znajdowało się tutaj podwórze folwarczne na rzucie nieregularnego pięcioboku z zabudową w pierzejach wsch., zach. i pn.-zach. Obecnie folwark nie istnieje, a teren dawnego podwórza został prawie całkowicie zarośnięty i przekształcony w teren leśny. Z dawnej zabudowy folwarcznej zachował się tylko jeden budynek inwentarski połączony z częścią mieszkalną, usytuowany niegdyś w pierzei wsch. Jest to obiekt z końca XIX w., murowany z cegły, parterowy, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym, wzniesiony na planie prostokąta o całkowicie przebudowanym układzie wnętrz i zmienionych tynkowanych elewacjach.

Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne"
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r.,  wyd. cyt., s. 263

22 września 2017
22 września 2017 Kościan Triathlon 2017
22 września 2017
22 września 2017 Wyłączenie dopływu wody w Starych Oborzyskach
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30