czerwca
Cyryl, Maryla, Władysław

SPYTKÓWKI

dawn. Spitkowki

Wieś wzmiankowana co najmniej od pocz. XV w. W 1417 r. jako właściciel wymieniany Mikołaj (?) Borek Gryżyński. W 1514 r. od Anny z Gryżyńskich kupił Spytkówki mąż Mikołaj Spławski. W 1571 r. nabył je od Spławskich Łukasz Gołutowski, dziedzic również Racotu, Darnowa, Lubosza, Kurowa. Po nim dobra odziedziczył jego syn Łukasz, a następnie jego wnuk Adam. W 1676 córka Adama Joanna Tarłowa sprzedała całe dobra racockie wraz ze Spytkówkami Dorocie z Sienna Sulmowskiej, wdowie po Krzysztofie Broniszu. Aż do 1928 r. Spytkówki należały do majętności Racot i do jej kolejnych właścicieli (patrz Racot).
W 1861 r. podwórze na rzucie prostokąta zabudowane ze wszystkich stron pojedynczymi obiektami. Dodatkowo na wschód od podwórza znajdował się 1 obiekt (prawdopodobnie mieszkalny). W końcu XIX w. na terenie folwarku wzmiankowane trzy domy i 82 mieszkańców. Folwark rozparcelowany w 1928 r. Wraz z parcelacją gruntów podzielono dawne podwórze folwarczne pomiędzy kilka gospodarstw (obecnie gospodarstwa przy ul. Prostej nr 3, 5 i 7). Dawną stodołę podzielono pomiędzy dwa gospodarstwa, wyburzając jej środkową część. Częściowo zburzono i przebudowano dawną oborę z 1889 r., przekształcono owczarnię.

ZESPÓŁ FOLWARCZNY położony na pd. od centrum wsi, po pn. stronie drogi do Darnowa. Obecnie zachowana dawna obora z 4 ćw. XIX w., (podobna do obiektów w Witkówkach i Racocie) murowana z cegły, parterowa, z magazynowym poddaszem, nakryta dachem dwuspadowym pokrytym dachówką, o elewacjach tynkowanych, z ceglanym detalem w postaci gzymsów, lizen, obramień podwójnych okien szczytu. Przy ul. Prostej nr 4 ocalał dawny dom pracowników folwarcznych murowany z niewypalanej cegły, ściany szczytowe z cegły palonej, parterowy, z magazynowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Otwory okienne zamknięte prosto, częściowo w opaskach. We wnętrzu zachowany stary komin nogawicowy.

Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne"
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r.,  wyd. cyt., s. 229

27 czerwca 2017
27 czerwca 2017 Zapraszamy na Festyn Rodzinny w Starym Luboszu
27 czerwca 2017 Wyłączenie dopływu wody w Nowym Luboszu oraz Starych Oborzyskach, Nowych Oborzyskach, Pianowie oraz części m. Betkowo
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30