sierpnia
Konstancja, Emilia, Julian

WYSKOĆ MAŁA

dawn. Mała Wyskoć, niem. Birkvorwerk

Folwark polny powstały ok. poł. XIX w., na miejscu osady Skulin, nie istniejącej już w 1366 r. Folwark należał do majętności Wyskoć i do jej kolejnych właścicieli (patrz Wyskoć).

ZESPÓŁ FOLWARCZNY założony na zachód od Wyskoci, po zachodniej stronie polnej prowadzącej ze wsi Wyskoć Mała do Darnowa. Już w 1862 r. składał się tylko z prostokątnego podwórza folwarcznego o dłuższej osi pn.-pd. z zabudowanymi wszystkimi pierzejami pojedynczymi obiektami. Taki sam układ zachował się do dnia dzisiejszego. W pierzei wschodniej wznosi się budynek mieszkalny wielorodzinny z końca XIX w., murowany z cegły, parterowy, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem naczółkowym pokrytym dachówką, o tynkowanych, częściowo przekształconych elewacjach. W pierzei pd. stoi obora z końca XIX w., murowana z cegły, parterowa, z magazynowym poddaszem, ze stropem belkowym nagim na drewnianych podciągach wspartych na drewnianych kolumnach, nakryta dachem dwuspadowym pokrytym eternitem. Elewacje tynkowane, pierwotnie z ceglanym detalem (podobnie jak stajnia w Wyskoci). Pierzeję zachodnią wypełnia stodoła z końca XIX w., murowana z cegły, tynkowana, dwuklepiskowa, natomiast od pn. podwórze zamyka nowa lub całkowicie przebudowana stajnia.

Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne"
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r.,  wyd. cyt., s. 299

16 sierpnia 2018 Uroczystości patriotyczne w Turwi
16 sierpnia 2018 Chwała poległym za ojczyznę!
Sierpień