października
Piotra, Michała, Ziemowita

KOKORZYN - GODZISZEWO

GODZISZEWO

Miejscowość znana od 1391 r., kiedy to należała do Dobiesława Godziszewskiego. Jeszcze w 1436 r. stanowiła własność Godziszewskich, w 1448r. Jerzego Jarogniewskiego, a w końcu XV i 1 poł. XVI w. Chobienieckich. Następnie własność  Kokorzyńskich z Kokorzyna, od 1566 r. Radzewskich i Cerekwickich, od końca XVI w. tylko Cerekwickich. Po podziale dóbr po Janie Cerekwickim majętność przypadła Bonie Stanisławowej Zarębinie, po której dziedziczył Władysław Zaręba, również właściciel Kokorzyna, Krzanu i Kobylnik. Odtąd do II wojny światowej dobra przynależne do majątku Kokorzyn i w rękach jego kolejnych właścicieli (patrz Kokorzyn)

Folwark powstał prawdopodobnie w 1 poł. XIX w., powierzchnia jego podawana łącznie z całymi dobrami. W latach 80. XIX w. na terenie folwarku znajdował się jeden dom zamieszkany przez 20 osób.

ZESPÓŁ FOLWARCZNY usytuowany wśród pól na wschód od Kokorzyna po pn. stronie drogi do Kościana. W 1863 r. było tu niewielkie podwórze na rzucie prostokąta, o dłuższej osi pn.-pd. z jednym budynkiem w pierzei pn. i jednym w zachodniej.W końcu XIX w. na terenie folwarku znajdował się jeden dom komorników, dom mieszkalny i dwa budynki gospodarcze. Obecnie podwórze nie zachowane, a z dawnej zabudowy pozostał tylko jeden budynek położony niegdyś w pierzei pn. - dawna stodoła przebudowana później na budynek inwentarski. Stodoła murowana z cegły, nakryta dachem dwuspadowym pokrytym eternitem. Elewacje tynkowane z ceglanym detalem, podzielone lizenami. Dawne wrota zamkniete odcinkowo i zamurowane.

Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne"
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r.,  wyd. cyt., s. 62-63

18 października 2017 Święto ziemniaka w Kokorzynie
18 października 2017 Awaria sieci wodociągowej w Racocie