Maria, Marcelina, Marzena

Dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi jako wartość zasługująca na zachowanie

„Dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi jako wartość zasługująca na zachowanie”.

Prezes oraz Członkowie Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Gminy Kościan” 17 października 2017 r. wzięli udział w konferencji „Dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi jako wartość zasługująca na zachowanie” organizowanej przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Konferencja miała na celu zachęcenie mieszkańców obszarów wiejskich prowadzących gospodarstwa agroturystyczne i obiekty turystyki wiejskiej oraz osób wytwarzających regionalne produkty żywnościowe na bazie produktów z gospodarstwa lub zainteresowanych rozpoczęciem takiej działalności, do uwzględnienia w swoich działaniach różnych aspektów wielkopolskiego dziedzictwa kulturowego, co może znacząco zwiększyć atrakcyjność ich ofert, co z kolei powinno też zwiększyć osiągane dochody.

Podczas konferencji realizowane były następujące tematy:

• Przeszłość dla przyszłości, czyli jak wykorzystać materialne dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi w działalności agroturystycznej.
  • Dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi i jego obecność w ofercie gospodarstw agroturystycznych regionu.
  • Każde miejsce opowiada swoją historię.
  • Wielkopolskie produkty regionalne i lokalne.
  • Dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi w inicjatywach Lokalnych Grup Działania.

Prezes Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Gminy Kościan” pani Jolanta Nowicka podczas tej konferencji wygłosiła wykład nt.: Dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi w inicjatywach Lokalnych Grup Działania” przedstawiając w jaki sposób realizowany był i jest  produkt lokalny LGD Gościnna Wielkopolska „Podróże z Panem Tadeuszem”. Panie Maria Bidzińska, Barbara Łuczak oraz Anna Miler zaprezentowały efekty swoich prac realizowanych podczas warsztatów rękodzielniczych oraz przeprowadziły warsztaty dla pań z WODR.