Felicja, Teofil, Zyta

Wyjątkowy koncert dla Seniorów

W czwartek 5 lutego br. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach tłumnie zebrana publiczność wysłuchała koncertu w wykonaniu zespołu "Veseli Halychany" ("Weseli Galicjanie") z Tarnopola na Ukrainie. Koncert zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie we współpracy z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach oraz Centrum Kultury w Śmiglu a zaproszono na niego członków Klubów Seniora z Gminy Kościan. Z zaproszenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie skorzystało prawie 300 Seniorów. W koncercie uczestniczył także Wójt Gminy Kościan Pan Andrzej Przybyła oraz przedstawiciele organizatorów.

Zespół "Veseli Halychany" utworzony został w 1988 roku przez utalentowanych byłych studentów wyższych uczelni muzycznych z Równem, Tarnopola oraz Lwowa.

Obecnie kierownikiem artystycznym jest Miroslav Babchuk a zespół tworzą muzycy, soliści i tancerze. Na co dzień muzycy pracują w Tarnopolskiej Filharmonii.

Występ miał niezwykły charakter obejmował bowiem śpiew, muzykę graną na tradycyjnych instrumentach oraz taniec. Pierwsza część koncertu obejmowała repertuar klasyczny. Zgromadzona publiczność w niezwykłym skupieniu i z zaciekawieniem wsłuchiwała się w brzmienia instrumentów oraz występy wokalne obejmujące utwory muzyczne wybitnych kompozytorów.

Towarzyszyły im tańce wykonywane przez tancerzy m.in. tango i walc wiedeński. Druga część koncertu charakteryzowała się ogromną dawką humoru oraz żywiołowością. Muzycy i tancerze w przepięknych ukraińskich strojach zaprezentowali swoje narodowe piosenki folklorystyczne oraz tańce.

Publiczność z wielkim aplauzem przyjmowała każdy z zaprezentowanych wykonań. A było czym się zachwycać. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem artystów z seniorami. Cała sala śpiewała znane wszystkim utwory "Szła dzieweczka do laseczka" oraz "Hej Sokoły". Seniorzy nagrodzili wykonawców gromkimi oklaskami. Koncert przysporzył wiele wrażeń oraz pozytywnych emocji.

Artystom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację koncertu oraz jego przeprowadzenie jeszcze raz serdecznie dziękujemy.