Maria, Marcelina, Marzena

Zawody triathlonowe w Nowym Dębcu

Podczas konferencji prasowej w dniu 15 marca Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła w towarzystwie Starosty Powiatu Kościańskiego Bernarda Turskiego oraz Burmistrza Miasta Kościana Michała Jurgi poinformował o inicjatywie zorganizowania w Nowym Dębcu Zawodów Triathlonowych. Bezpośrednim organizatorem zawodów będzie Paweł Kotas, który jest m.in. organizatorem zawodów triathlonowych w Kórniku. Gospodarzem zawodów będzie Gmina Kościan, która zaprosiła do współpracy Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz Miasto Kościan. Koordynatorem działań będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Ideą jest zorganizowanie w Nowym Dębcu zawodów triathlonowych o zasięgu ogólnopolskim. W ramach zawodów planuje się weekend  atrakcji dla zawodników, kibiców, mieszkańców powiatu i dzieci. Triathlon Kościan będzie finałem cyklu GREATMAN,  trzech triathlonów rozgrywanych w Kórniku, Śremie i Nowym Dębcu.

Zawody rozegrane w Nowym Dębcu w ramach zawodów GREATMAN odbędą się w dniu 17 września 2017 roku. W ich ramach zaplanowano następujące rywalizacje: triathlon na dystansie 1/4 IM (0,95 km pływania – 45 km wyścigu kolarskiego – 10,5 biegu), triathlon na dystansie 1/8 IM (0,475 – 22,5 – 5,25), Kościan TRI KIDS – zawody dla dzieci i młodzieży. Planowane są również w ramach dystansu  1/8 IM sztafety sołectw i dzielnic miast z powiatu kościańskiego.

Start i meta będą znajdować się na plaży w Nowym Dębcu, pływanie rozegrane zostanie na jeziorze Wonieść, trasa rowerowa poprowadzi drogami powiatowymi wokół jeziora, a trasa biegowa zostanie wytyczona na terenie ośrodka wypoczynkowego. Organizator przewiduje start około 400 zawodników.

Organizacja zawodów triathlonowych ma poszerzyć ofertę sportową dla mieszkańców powiatu kościańskiego, stworzyć okazję do spotkań mieszkańców z terenu powiatu oraz promocję miasta i gminy Kościan jako miejsca, gdzie można spędzić miło i aktywnie czas wolny.