Maria, Marcelina, Marzena

Podpisano umowę na realizację Schetynówki w Kurzej Górze

W dniu 30.03.2015 r. podpisano umowę na przebudowę ulicy Długiej, Leśnej, Polnej i Krótkiej w Kurzej Górze z  Przedsiębiorstwem Transportowo Spedycyjno Handlowym „PRA-MAS” sp. z o.o., ul.  Święciechowska 158, 64-100 Leszno. Firma wykona zadanie za kwotę 4.396.229,56 zł. Partnerami inwestycji jest Miasto Koscian, które dofinansowało zadanie w kwocie 590.000,00 oraz firmy Obrako oraz Pomoc Drogowa Jacek Jurga przekazując na ten cel po 5.000 zł. Termin realizacji wyznaczono na 26 września 2015r.

W ramach zadania przewidziane jest wykonanie na drogach gminnych (ul. Leśna, ul. Polna, ul. Krótka, odcinek ul. Długiej) nowej nawierzchni bitumicznej a na ul. Gajowej i Piaskowej nawierzchni z kostki betonowej.

W ulicach Długiej i Leśnej wykonany zostanie odsunięty od jezdni ciąg pieszo-rowerowy, który w znaczący sposób wpłynie na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Ciąg stanowił będzie uzupełnienie tras rowerowych „wychodzących” z miasta Kościana oraz ich połączenie ze ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż terenów leśnych przez m. Racot do terenów rekreacyjnych w Nowym Dębcu.

W celu zapewnienia prawidłowego odwodnienia przedmiotowych dróg (poza ul. Krótką) zostanie wybudowana grawitacyjna kanalizacja deszczowa. Prawidłowe odwodnienie nawierzchni dróg poprawi ich cechy eksploatacyjne w tym szorstkość, nośność – dobra przyczepność kół pojazdów, a tym samym znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa użytkowników przedmiotowych dróg.

W ramach tej inwestycji przewidziano ponadto budowę oświetlenia ulicznego (nie dotyczy ul.  Krótkiej  i Polnej) Zostaną zamontowane słupy oświetleniowe wraz z nowoczesnymi energooszczędnymi oprawami oraz ułożone linie kablowe oświetleniowe. Odpowiednie oświetlenie chodników i ulic zwłaszcza w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych wpłynie na bezpieczeństwo pieszych i zapewni właściwą widoczność dla użytkowników drogi.

Droga zostanie dofinansowana z budżetu państwa w ramach programu pn. „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” do kwoty 2.130.827,00 (wartość po przetargu)

Ponadto trwają prace projektowe dotyczące przebudowy ciągu ulic Wodnej i Pocztowej w Racocie. W ramach zadania przewidziane jest wykonanie na drogach gminnych (ul. Wodna – 416 m i teren przemysłowy oraz Dworcowa) nowej nawierzchni bitumicznej a na ul. Pocztowej, częściowo Wodnej oraz Łąkowej  nawierzchni z kostki betonowej.

W ramach tego projektu zostanie opracowana także dokumentacja w zakresie odwodnienia powyższych dróg, budowy oświetlenia ulicznego (na ulicy Pocztowej, Łąkowej oraz częściowo Wodnej) oraz przebudowy linii nn (ul. Łąkowa, częściowo Wodna i Pocztowa). Także na tych ulicach zostanie zamontowane oświetlenie z energooszczędnymi oprawami.

Na podstawie tej dokumentacji Gmina Kościan planuje aplikować o środki z budżetu państwa w ramach programu pn. „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”