Maria, Marcelina, Marzena

Obchody 25-lecia samorządu Gminy Kościan

W sobotę, 30 maja, w Racocie uroczyście obchodzono 25-lecie Samorządu Terytorialnego.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 13.00 uroczystą Mszą Świętą w kościańskiej farze w intencji odrodzonej samorządności. Kolejny punkt sobotniego święta to przede wszystkim uroczyste spotkanie w racockim gimnazjum.

Wśród przybyłych gości byli: parlamentarzyści senator Marian Poślednik oraz Poseł Wojciech Ziemniak, radny sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marek Sowa, samorządowcy ziemi kościańskiej, Radni, długoletni sołtysi, pracownicy Urzędu oraz osoby związane z samorządem na przestrzeni lat 1990 – 2015. Nie zabrakło również delegacji z zaprzyjaźnionych Węgier i Czech.

Samorząd Terytorialny w Polsce został przywrócony 8 marca 1990r. poprzez uchwalenie pierwszej ustawy dotyczącej samorządu terytorialnego. Za datę powstania samorządu uznaje się jednak 27 maja 1990r. Tego dnia Polacy po raz pierwszy po wojnie mogli wybrać w wolnych wyborach przedstawicieli władz samorządowych na terenie gmin. W 1990 roku samorząd terytorialny był dwustopniowy. Pierwszym szczeblem były gminy i miasta, drugim zaś sejmiki samorządowe na szczeblu województw, do których swoich przedstawicieli wybierano w wyborach pośrednich. Dopiero z początkiem 1999 roku zmiany w podziale administracyjnym kraju wprowadziły dodatkowy szczebel jakim stały się powiaty, który przetrwał do dziś.

Przybyłych na uroczystość gości powitał obecny Przewodniczący Rady Gminy Kościan Jan Szczepaniak. Natomiast Wójt Andrzej Przybyła przedstawił największe osiągniecia i wydarzenia samorządu Gminy Kościan na przestrzeni 25 lat.

Po 25 latach bez wątpienia można powiedzieć, że osiągnęliśmy w Polsce sukces. Zmiany na lepsze widać gołym okiem. Podejrzewam że nikt z Państwa temu nie zaprzeczy, wystarczy rozejrzeć się dookoła siebie. Poziom życia w naszej gminie na przestrzeni lat uległ zdecydowanej poprawie. Dzięki samorządom przez 25 lat nasza mała ojczyzna stale się rozwija, a naszą rolą dziś, jest sprawić aby rozwijała się nadal dla przyszłych pokoleń – w trakcie sobotniej uroczystości mówił Andrzej Przybyła Wójt Gminy Kościan.

Obchody były okazją do wręczenia gratulacji i wyróżnień. Wśród nich znaleźli się długoletni radni, sołtysi oraz pracownicy Urzędu.

W gronie radnych znaleźli się:
1.    Baranowski Leszek – radny III, IV, V, VI kadencji
2.    Bednarek Albin – radny II, III, IV, V, VI kadencji
3.    Chomski Antoni – radny I, II, III, IV kadencji
4.    Chwastyniak Zbigniew – radny I, II, III, V kadencji
5.    Michalak Jan – radny I, II, III, IV kadencji
6.    Ptak Marek – radny III, IV, V, VI kadencji
7.    Sikora Stanisław – radny III, IV, V, VI, VII kadencji
8.    Szczepaniak Jan – radny I, III, IV, V, VI, VII kadencji

Sołtysi piastujący swoją posługę na rzecz dobra mieszkańców swoich wsi powyżej czterech kadencji od momentu powstania samorządu.
1.    Maćkowiak Stanisław – sołtys wsi Januszewo w latach 1990 – 2014 (6 kadencji)
2.    Miler Wiesław – sołtys wsi Kiełczewo w latach 1990 – 2010 (5 kadencji)
3.    Bischoff Zdzisław – Sołtys wsi Kobylniki w latach 1990 – 2010 (5 kadencji)
4.    Lurc Henryk – sołtys wsi Nacław w latach 1990 – 2010 (5 kadencji)
5.    Zygmunt Matyja – sołtys wsi Turew w latach 1990 – 2010 (5 kadencji)
6.    Roman Grzegorczyk – sołtys wsi Witkówki od 1999 do chwili obecnej (właśnie rozpoczął 5 kadencję)

Pracownicy Urzędu na stanowiskach od 1990 roku:
1.    Bajka Henryka
2.    Bartoszewski Henryk
3.    Binkowska Małgorzata
4.    Kędziora Maria
5.    Krupka Małgorzata
6.    Lewińska Bożena
7.    Ratajczak Grzegorz
8.    Skorczyk Barbara
9.    Stasiak Maria
10.    Włodarczak Regina
11.    Wolska Danuta

O godzinie 15 na racockim hipodromie rozpoczął się plenerowy festyn. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły. Występowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościanie, zespół Semplicze z Lubinia oraz mali artyści z gminnych szkół. Były śpiewy, tańce oraz scenka o sprzątaniu świata. Całą uroczystość prowadzili artyści Kabaretu z Woźnej, którzy również mieli swoje humorystyczne wystąpienie. W klimaty lat 70 zabrał zebranych zespół „Wędrowne Gitary” prezentując m.in. „Takie ładne oczy”, „Płoną góry, płoną lasy” czy „10 w skali Beauforta” z repertuaru Czerwonych Gitar. Uroczystości zakończyła zabawa taneczna z zespołem New-Life.

Podczas uroczystości można było zapoznać się z działalnością Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska”, a dokładnie z projektem „Podróże z panem Tadeuszem” realizowanym przez Centrum Rozwoju Gminy Kościan. Patronat Honorowy nad obchodami 25-lecia Samorządu Gminy Kościan sprawował  Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Gostyniu.