Maria, Marcelina, Marzena

Kwalifikacja wojskowa w Gminie Kościan

Kwalifikacja wojskowa dla osób z Gminy Kościan, z  rocznika 1997 i starsi została wyznaczona  od 15 do 18 lutego 2016 roku. Wezwane  roczniki i grupy osób w wyznaczonym terminie podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej  przed powiatową komisją lekarska, wojskową komisją kwalifikacyjną. Większość z nich to mężczyźni w wieku 18-24 lat, którzy nie posiadają jeszcze żadnej kategorii wojskowej. Głównie mężczyzn z rocznika 1997 oraz mężczyzn urodzonych w latach 1992-1996,którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Przed komisją muszą  pojawić się również kobiety urodzone w latach 1992-1997,posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Powiatowa Komisja  dotycząca kwalifikacji wojskowej w powiecie kościańskim  funkcjonuje w terminie od 1 do 24 lutego 2016 pod adresem: Kościan ul. Bernardyńska 2.

Kobiety z gminy Kościan wezwano do kwalifikacji wojskowej na dzień 23 lutego 2016 roku.

Powiatowa Komisja do spraw kwalifikacji wojskowej przeprowadzi  podstawowy wywiad medyczny oraz standardowe badania, np. postawa ciała, badanie wzroku. Należy pamiętać, aby wziąć ze sobą dowód osobisty, dokumentację medyczną, dokument potwierdzający poziom wykształcenia oraz aktualne zdjęcie /o wymiarach 3 x 4, bez nakrycia głowy/, niezbędne do książeczki wojskowej. Celem badań jest ustalenie stopnia przydatności młodych ludzi do czynnej służby wojskowej. Młodzi ludzie zostaną zewidencjonowani oraz otrzymają wojskowe dowody tożsamości w postaci Książeczek Wojskowych.

Pozytywne przejście wszystkich badań nie oznacza automatycznego wcielenia do wojska. Polska armia od szeregu lat  przeszła na zawodowstwo, dlatego aby w niej służyć, należy zgłosić się na ochotnika i przejść testy sprawnościowe. Mężczyźni, którzy nie chcą pracować jako zawodowi żołnierze, zostaną  administracyjnie przeniesieni do rezerwy.

Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem, właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu lub niepoddanie się badaniom lekarskim albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlega grzywnie albo  karze ograniczenia wolności (art.224 pkt 1 i 3 ww. ustawy).

Inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej

/-/mgr Bożena Szczawik-Musiał