Maria, Marcelina, Marzena

Odznaczenie dla OSP Racot

Podczas Spotkania Noworocznego, które odbyło się 5 stycznia 2015r. w Racocie miało miejsce nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan.” Wniosek o nadanie tego odznaczenia dla OSP Racot złożył Henryk Bartoszewski. Kapituła pozytywnie przychyliła się do przedstawionego wniosku, a radni podczas II sesji  Rady Gminy podjęli stosowną uchwałę.

Ochotnicza Straż Pożarna w Racocie powstała w 1934 roku z inicjatywy społeczeństwa wsi. Pierwszym prezesem został Czesław Waligóra, ówczesny dyrektor szkoły w Racocie. Od początku swojej działalności OSP była najprężniejszą organizacją w miejscowości, której przyświecało hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Jej działalność nie ograniczała się tylko do działań związanych z zagrożeniami, ale również zajmowała się szerzeniem rozrywki i przedsięwzięć kulturalnych. Ważnym momentem w historii jednostki był rok 1960, w którym ukończono budowę strażnicy i obchodzono 25 lecie istnienia.

W 1995 roku decyzją Komendanta Głównego PSP OSP Racot została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W 1998 roku otrzymała odznakę za Zasługi Dla Województwa Leszczyńskiego. W 2006 r. naczelnik racockiej jednostki Grzegorz Stanisławiak zostaje Komendantem Gminnym OSP oraz zostaje wybrany przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego najlepszym strażakiem ochotnikiem województwa wielkopolskiego. Jednostka w tym samym roku jest nominowana do tytułu najlepszej w Wielkopolsce, a w 2009r. zostaje wybrana najlepszą ochotniczą strażą w województwie wielkopolskim za rok 2008. Jest to największe wyróżnienie dla jednostki w dziejach jej istnienia. Podczas uroczystości 75 – lecia działalności wielu druhów otrzymało wysokie odznaczenia państwowe i pożarnicze, a jednostka otrzymała odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. W 2014 r. OSP obchodziła jubileusz 80-lecia swojego istnienia.

Obecnie jednostka z Racotu liczy 118 członków. Jest jedną z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek w powiecie. Posiada trzy samochody, sprzęt do ratownictwa medycznego, wodnego i drogowego. Mocnym punktem jednostki jest sekcja płetwonurków. W ciągu roku jednostka notuje kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 wyjazdów do różnych zdarzeń.

Strażacy z Racotu odnieśli wiele sukcesów sportowych wielokrotnie stając na podium w takich zawodach jak:

- mistrzostwa gminy, powiatu, województwa w zawodach sportowo – pożarniczych w grupie A,C oraz MDP dziewcząt i chłopców,

- Mistrzostwa Wielkopolski płetwonurków strażaków PSP i OSP,

- Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w ratownictwie wodnym i powodziowym,

- Otwarte Mistrzostwa Polski OSP w Ratownictwie Wodnym i Przeciwpowodziowym,

- Mistrzostwa Wielkopolski w Ratownictwie medycznym,

- Międzynarodowe zawody WIEŻOWIEC w Pałacu Kultury w Warszawie.

Największy sukces sportowy jednostka uzyskała w 2013 r. na VII Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym w Sierakowie Wielkopolskim. W zawodach wystartowały 42 drużyny z całej Polski. Zespół z Racotu zajął II miejsce, zostając tym samym wicemistrzem Polski. Do zespołu należą: Piotr Chraplak, Norbert Chraplak, Mariusz Jakubowski i Miłosz Mądry. Trenerem był Grzegorz Stanisławiak.

Jednostka z Racotu pomagała w organizacji wielu imprez sportowo – kulturalnych. Najważniejsze z nich to: Gminne i Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze, Europejskie i Krajowe Zawody Sikawek Konnych, Międzynarodowy Półmaraton Kościański, obchody dziewięćdziesiątej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, Mistrzostwa Wielkopolski w Sztafetowych Biegach Przełajowych, Wiosenne Biegi Przełajowe w Racocie, Bieg Olimpijski w Racocie, dożynki gminne, Powiatowe Święto Strażaków, zawody w pływaniu na jeziorze Wonieskim.

Strażacy z Racotu wykonali wiele prac społecznych w remizie i przyległym terenie, uczestniczyli wraz ze sztandarem w wielu uroczystościach strażackich, środowiskowych i kościelnych. Systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach. Trzykrotnie ochotnikom z Racotu Zarząd Oddziału Powiatowego przyznał tytuł Strażaka Roku Powiatu Kościańskiego.