Felicja, Teofil, Zyta

Koncepcja budowy zbiornika retencyjnego w Sepienku

W roku 2014 Gmina Kościan zleciła opracowanie koncepcji budowy zbiornika retencyjnego w Sepienku. Na terenie pomiędzy kanałami Mosińskim i Prutem po przeprowadzeniu badań geotechnicznych firma Hydroprojekt z Poznania przygotowała koncepcję programowo-przestrzenną, która potwierdza celowość budowy zbiornika retencyjnego o powierzchni 120 ha,  o maksymalnej pojemności ponad 3 mln m3 wody. Tereny przewidziane pod lokalizację zbiornika są dzisiaj użytkowane rolniczo, chociaż wysoki poziom wody znacznie ogranicza ich wykorzystanie.

Koncepcja budowy zbiornika została pozytywnie oceniona przez przedstawicieli  Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych  p. Arkadiusza Błochowiaka oraz  Franciszka Halca i zostanie wpisana  do Planu Małej Retencji.

Wybudowanie zbiornika znacząco poprawi bezpieczeństwo przed powodzią. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu zlecił opracowanie Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym w zlewni dorzecza Warty i Obry. Przygotowana koncepcja wpisuje się w założenia planu.

Budowa zbiorników retencyjnych jest zadaniem będącym w kompetencji samorządu województwa wielkopolskiego. Opracowana koncepcja pozwoli podjąć działania w celu pozyskania środków zewnętrznych i wprowadzenia tej inwestycji do budżetu województwa wielkopolskiego.

Wybudowanie zbiornika retencyjnego w Sepienku poza walorami bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, retencji wody, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, będzie stanowić ciekawe miejsce rekreacji dla mieszkańców miasta i Gminy Kościan. Na przygotowanej wizualizacji przedstawiamy kilka z pomysłów, które będzie można w przyszłości zrealizować.