Maria, Marcelina, Marzena

II Igrzyska Trzeciego Wieku

W sobotę, 15 listopada 2014 r., w hali sportowej w Racocie odbyły się II Igrzyska Trzeciego Wieku. Organizatorami imprezy byli Szkolny Klub Sportowy Jantar w Racocie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie przy pomocy nauczycieli i uczniów ze szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Racocie. Propagująca aktywność ruchową inicjatywa była okazją do aktywnego spędzenia czasu wolnego oraz sportowej zabawy.

Igrzyska rozpoczęły się zgodnie z olimpijskim ceremoniałem. Flagę olimpijską na maszt wciągnęły uczennice Gimnazjum z  Racotu, natomiast pochodnię z ogniem wniósł wioślarz Grzegorz Nowak – olimpijczyk z Moskwy. Następnie uczennice racockiego Gimnazjum zaprezentowały się w występie, podczas którego ćwiczyły w rytm muzyki. W Igrzyskach uczestniczyli reprezentanci wszystkich 12 Klubów Seniora działających na terenie naszej gminy tj. w Darnowie, Kiełczewie, Kurzej Górze, Łagiewnikach, Nowym Luboszu, Racocie, Starym Luboszu, Starych Oborzyskach, Turwi, Widziszewie, Wyskoci, Kokorzynie oraz przedstawiciele klubów i stowarzyszeń z Krzywinia, Śmigla, Czempinia oraz Kościana.

Na spotkanie przybyli również zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Pani Małgorzata Adamczak, Poseł na Sejm RP Pan Wojciech Ziemniak, Wójt Gminy Kościan Pan Henryk Bartoszewski, Wicestarosta Kościański Pan Edward Strzemiński, Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego Pani Iwona Bereszyńska, Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Pan Piotr Ruszkiewicz, Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej Kościana Pan Maciej Zielonka, Burmistrz Kościana Pan Michał Jurga, Burmistrz Czempinia Pani Dorota Lew Pilarska, Burmistrz Krzywinia Pan Jacek Nowak, Burmistrz Śmigla Pan Wiktor Snela, Z-ca Burmistrza Śmigla Pani Wiesława Poleszak – Kraczewska, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Pani Bożena Lewińska, ks. Stanisław Tokarski, Sołtys Racotu Pani Jolanta Beszterda oraz dyrektorzy racockich szkół Pan Piotr Kaczmarek i Pan Paweł Kaczmarek.

Celem imprezy była integracja uczestników poprzez wspólny udział w grach i zabawach sportowo - rekreacyjnych. Wszystkie konkurencje określone zostały przez Organizatorów w regulaminie a przygotował je i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Pan Artur Opas. Konkurencje sportowe zostały tak dobrane by nie wiązały się z dużym wysiłkiem fizycznym. Seniorzy bardzo aktywnie brali udział w konkurencjach, takich jak rzut do kosza, strzał do bramki, tor przeszkód, przenoszenie piłek, rzut do celu,  warcaby. Podczas imprezy 8-osobowe reprezentacje wzięły udział w zmaganiach drużynowych, w których zwyciężyła drużyna Klubu Seniora z Turwi. Drugie miejsce zdobyli reprezentanci Klubu Seniora z Darnowa, trzecie słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kościana. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary. Do Turwi pojechał puchar od Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej, która objęła również patronat nad imprezą.

Kolejny etap sobotniej imprezy stanowił mecz piłki nożnej, w którym udział wzięły dwie drużyny złożone z przedstawicieli Klubów Seniora z Gminy Kościan oraz uczestników spoza naszej gminy. Zwyciężyła drużyna reprezentująca gminy ościenne, jednakże nie o wynik chodziło a o dobrą zabawę. Medale oraz pamiątkowe dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy II Igrzysk Trzeciego Wieku. W trakcie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód przekazany zostanie na cele charytatywne. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz licznych sponsorów.

Wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy oraz jej przeprowadzenie serdecznie dziękujemy.