Felicja, Teofil, Zyta

Jubileusz 80 - lecia i przekazanie samochodu w jednostce OSP Racot

Ochotnicza Straż Pożarna w Racocie to najprężniej działająca jednostka zarówno na terenie gminy Kościan jak i powiatu kościańskiego. W lutym 1995 roku decyzją Komendy Głównej PSP jednostak została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Obecnie jest jedną z najlepiej wyposażonych jednostek w powiecie, posiada sprzęt do ratownictwa wodnego, drogowego, medycznego. Mocnym punktem jednostki jest sekcja płetwonurków. W ciągu roku jednostka notuje kilkadziesiąt, a czasem nawet ponad 100 wyjazdów do różnych zdarzeń. Z sukcesami bierze udział w zawodach sportowo – pożarniczych, w zawodach ratownictwa medycznego, ratownictwa wodnego, płetwonurków na każdym szczeblu.

GALERIA

W tym roku mija dokładnie 80 lat od powstania jednostki. Z tej okazji w sobotnie popołudnie, 6 września 2014 r. strażacy z Racotu obchodzili jubileusz upamiętniający to wydarzenie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym,  którą odprawił proboszcz Stanisław Tokarski. Po Mszy Świętej poczty sztandarowe,  orkiestra i zaproszeni goście udali się na plac przy strażnicy,  gdzie odbyła się część oficjalna.

Uroczystego otwarcia obchodów 80-cio lecia oraz przywitania dokonał dh Paweł Kaczmarek, Prezes Zarządu OSP w Racocie. Po otwarciu Prezes przedstawił rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Racocie.

Następnie dokonano aktu wręczenia medali i odznaczeń strażackich druhom, którzy najbardziej wyróżnili się w działalności straży. Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Szulc Konrad oraz Donaj Jacek. Brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie: Stanisławiak Damian, Ziemniak Robert, Borowiak Grzegorz, Borowiak Sławomir  oraz Dobraś Mikołaj. Odznakę  „Semper Vigilant” czyli Wiecznie Czuwający otrzymał druh Szymaniak Czesław, zaś odznakę „Wzorowy Strażak” druh Krzysztof Klak. Złotą odznakę MDP otrzymali: Kaczmarek Joanna, Ziemniak Marta, Ratajska Luiza, Michałowska Aleksandra, Dominiczak Weronika, Ranka Katarzyna, Jóźwik Kamila, Kasprzak Dominika, Kanarczuk Karolina, Kowalczyk Joanna, Ratajczak Marta, Lewińska Jagoda, Mrug Mateusz, Jurga Michał, Mądry Miłosz oraz Haryk Jakub. Odznaczenia za wysługę lat oraz listy gratulacyjne otrzymali: Kaczmarek Czesław,  Szymaniak Czesław, Trawa Stanisław oraz Mądry Stanisław - 65 lat. Za 60 lat służby Bartkowiak Bolesław, Kalemba Aleksander, Walczak Henryk oraz Ziemniak Stanisław. Nowacki Jerzy – 55 lat, Prałat Roman - 50 lat, Chraplak Jan - 45 lat, Donaj Jarosław oraz Masztalerz Eugeniusz - 35 lat, Ziemniak Andrzej, Trawa Bronisław oraz Mądry Zbigniew - 30 lat, zaś Łabenda Krzysztof – 25 lat. Pięć lat mniej bo 20 lat służby ma Mądry Marcin, natomiast Szulc Konrad, Borowiak Sławomir, Chraplak Norbert oraz Browarczyk Łukasz – 15 lat. Odznakę za 10 lat społecznej służby otrzymali Borowiak Grzegorz, Donaj Jacek, Andrzejewska Kamila, Idziak Sebastian oraz Kaczmarek Bartosz, zaś za 5 lat Maćkowiak Anita, Stanisławiak Damian, Chraplak Piotr, Dobraś Mikołaj, Zabłocki Arkadiusz, Prałat Bartosz oraz Ziemniak Robert.

Ważnym w tym dniu punktem uroczystości było również poświęcenie i przekazanie ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego MAN GCBA 5/32/4x4. Wartość przekazanego samochodu to 769 991,40 zł. Nan jego zakup Gmina Kościan przeznaczyła 375 013,90 zł.

Na ręce prezesa OSP wpłynęło wiele życzeń i gratulacji, przekazywano okolicznościowe upominki i kwiaty. Wszyscy chętni mogli złożyć gratulacje wpisując się do księgi pamiątkowej. Sobotnie popołudnie strażacy zakończyli przy wspólnym poczęstunku zaproszonych gości, swych rodzin i mieszkańców.