Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w szkole w Starych Oborzyskach

29 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach odbył się uroczysty apel z okazji 231. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany przez uczniów klas IVa i VIIc oraz szkolny chór.

Oprócz ważnych informacji o tym istotnym wydarzeniu z historii Polski uczniowie usłyszeli m.in. takie piosenki patriotyczne, jak: "Witaj, majowa jutrzenko", "Żeby Polska była Polską", "Mamo, tyś płakała". Występ zwieńczyły słowa Świętego Jana Pawła II o konstytucji: "Zdumiewa ona dojrzałością zawartej w niej prawdy i mądrości. Przemawia w niej dusza narodu - a raczej wielu narodów, które stanowiły wraz z Polakami ówczesną Rzeczpospolitą - narodu, który czuje zagrożenia pochodzące nie tylko od zewnątrz, ale także z wnętrza własnych poczynań i działań. Umiłowanie wolności przerodziło się w nadużycie wolności. I oto twórcy konstytucji odkrywają ten "zbiorowy obowiązek", jakim musi stać się całe społeczeństwo, jeśli chce zabezpieczyć swą wolność i swój byt".

Szkolną uroczystość zakończyło wręczenie przez Panią Dyrektor biało-czerwonych flag uczniom klas ósmych z okazji 2 maja - Dnia Flagi, a otrzymanych od samorządu Gminy Kościan.