Aniela, Sykstus, Joanna

Święto w partnerskim Sümeg

W tym roku partnerskie dla Gminy Kościan miasto Sümeg na Węgrzech świętuje 250. rocznicę urodzin w tym mieście Sándora Kisfaludy, wybitnej postaci węgierskiej literatury i węgierskiego życia obywatelskiego. We wrześniu odbyła się konferencja poświęcona wspomnianemu pisarzowi oraz Festiwal Teatrów Ulicznych, które wpisywały się w program Europejskiej Stolicy Kultury Veszprém-Balaton 2023. Podczas konferencji podkreślano jak ważna jest twórczość Kisfaludy'ego z punktu widzenia historii literatury, jak chciał stworzyć węgierski hymn narodowy, i jak zamiast tego jego nazwisko zostało skojarzone z hymnem Europy. Podczas tego wydarzenia odbył się również Salon Mody Literackiej Kattarzis, którego gospodarzem była pochodząca z Sümeg, światowej sławy projektantka mody Kati Zoób. Zwieńczeniem wszystkich spotkań była premiera wyjątkowego spektaklu o życiu Sándora Kisfaludy, a także m.in. pokaz tańców ludowych w wykonaniu lokalnych tancerzy oraz koncert Orkiestry Dętej Sümeg. Gratulujemy burmistrzowi Sümeg - László Végh ciekawego i pięknego wydarzenia oraz rozmachu jego realizacji.