Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
20
maja
poniedziałek
Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Strażackie Zawody Sikawek Konnych w Racocie

Dokładnie 30 drużyn rywalizowało w niedzielę 18 sierpnia w Racocie w XVI Europejskich i XIX Krajowych Zawodach Sikawek Konnych. Spotkać więc było można strażaków nie tylko z wielkopolski, ale też z rejonów województwa dolnośląskiego i śląskiego. W Racocie jak na zawody rangi europejskiej przystało, podziwiać można było również pożarników z Czech i Węgier.
          
Zawody w Racocie rozpoczęły się od uroczystej defilady, którą prowadził Komendant Zawodów – dh Grzegorz Stanisławiak. Wszyscy strażacy przemaszerowali przy wtórze orkiestry dętej – oczywiście strażackiej, przed trybuną honorową, na której zasiedli między innymi: Wojciech Ziemniak – Poseł na Sejm RP, Eugeniusz Grzeszczak - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. wielkopolskiego, a zarazem Członek Zarządu Głównego ZOSP RP, Krzysztof Fojt – Członek Zarządu Głównego ZOSP RP, Henryk Bartoszewski - Starosta Kościański, Iwona Bereszyńska – Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego,  samorządowcy ziemi kościańskiej oraz przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych z Czech i Węgier.

Licznie przybyła publiczność mogła przez blisko 6 godzin podziwiać wszelakiego rodzaju sikawki konne (parowe, dwukołowe, ciągnione przez strażaków). Do jednych z najstarszych konnych sikawek zalicza się również ta, którą zaprezentowali publiczności i sędziom strażacy ochotnicy z Dąbrowy (powiat krotoszyński). „Pożarnicza maszyna” będąca na wyposażeniu tej jednostki została wyprodukowana w 1880 roku, ale pomimo słusznego wieku, mogłaby ugasić z pewnością jeszcze nie jeden pożar.

Zawody w Racocie stanowią pewnego rodzaju ewenement wśród strażackich zmagań. Nie chodzi w nich bowiem tylko o zdobycie jak najlepszego miejsca, ale również o możliwość pochwalenia się zabytkowymi sikawkami, pięknymi końmi i historycznymi mundurami. A wszystkiemu przyświeca jeden cel – wspaniale się bawić. Jednakże jak sama nazwa wskazuje, impreza w Racocie posiada rangę zawodów i dlatego też nie mogło obyć się bez rywalizacji. Po podliczeniu punktów zdobytych za pokonanie toru przeszkód i przewróceniu za pomocą ręcznie tłoczonej wody  tzw. ognika oraz punktów za prezencję drużyny i sikawki poszczególnych zespołów, najlepszymi w poszczególnych kategoriach okazali się:
- w klasyfikacji generalnej drużyn krajowych: I miejsce – OSP Topola Mała, II miejsce – OSP Gościejew, zaś III miejsce – KDP Dąbrowa
- w kategorii drużyn żeńskich: I miejsce – KDP Dąbrowa , II miejsce – KDP Topola Mała, III miejsce – KDP Gościejew
- w kategorii drużyn męskich: I miejsce - OSP  Topola Mała, II miejsce – OSP Gościejew, III miejsce – OSP Jastrzębie Górne 
- w kategorii drużyn zagranicznych: I miejsce – Žďár nad Sázavou (Czechy), II miejsce – Sümeg (Węgry), III miejsce – Pomáz (Węgry)

Zwycięskie drużyny męskie i zagraniczne mogły się również ubiegać o Grand Prix Zawodów. Polskę reprezentowało OSP Topola Mała, zaś Czechy Žďár nad Sázavou. Okolicznościowy puchar wywalczyła drużyna OSP Topola Mała.

Nie lada atrakcją był dla zebranych pokaz ratownictwa w wykonaniu Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Bielewa, Bieżynia i Nietążkowa, który odbył się w przerwie zawodów. Strażackie zmagania zakończył pokaz czeskich sikawek parowych z miejscowości Klatovy oraz Roztoky u Jilemnice.

W przeddzień strażackich zmagań organizatorzy przygotowali szereg imprez towarzyszących, które odbywały się w Nowym Dębcu. Imprezę rozpoczął barwny przemarsz orkiestr dętych z OSP Kościan oraz węgierskiego Sümeg ulicami letniska, po którym na scenie zaprezentowali się kolejno: orkiestra OSP Kościan, zespół wokalny Semplicze oraz orkiestra z Sümeg. Po muzycznej uczcie przyszedł czas na ucztę smakową podczas której zespoły KGW i OSP zaprezentowały regionalne pyszności. Następnie pięcioosobowe zespoły strażaków ziemi kościańskiej i drużyn zagranicznych wzięły udział w strażacko – sportowej sztafecie sprawnościowej. Bezkonkurencyjny okazał się zespół z Nietążkowa, za nim czeskie zespoły ze Žďár nad Sázavou oraz Klatovy. Granice kulturalne zatarły się całkowicie podczas wieczornego śpiewania coverów grupy Abba wraz z zespołem Abba Family. Wieczór zakończyła wspólna zabawa taneczna która poprowadził Dj Major.  

Organizatorami wydarzeń była Gmina Kościan oraz Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  RP w Kościanie. Współorganizatorami natomiast Powiat Kościański, Gmina Czempiń, Gmina Śmigiel, Gmina Krzywiń, Miasto Kościan oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie. Głównymi partnerami wydarzenia były firmy CREATON, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Enea Operator. Komisja sędziowska XVI Europejskich i XIX Krajowych Zawodów Sikawek Konnych Racot 2019 działała pod przewodnictwem Sędziego Głównego Zawodów – st. bryg. w st. spocz. Jarosława Tomaszewskiego.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji zawodów sikawek konnych w Racocie, a także sponsorom za wsparcie rzeczowe i finansowe.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Maj
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31