Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
24
kwietnia
środa
Aleks, Grzegorz, Aleksander
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Upamiętnienie obrońców ojczyzny

Upamiętnienie obrońców ojczyzny

Na cmentarzu komunalnym w Nowym Luboszu w sobotę 22 września odbyła się uroczystość ustawienia pamiątkowych tabliczek na grobach Powstańców Wielkopolskich i żołnierzy Wojska Polskiego. W wydarzeniu licznie uczestniczyli mieszkańcy Nowego i Starego Lubosza, rodziny honorowanych bohaterów, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych oraz grupy rekonstrukcyjne. Poczty sztandarowe wystawili Związek Rezerwistów i Weteranów Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenie im Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy spotkania wraz z Orkiestrą Dętą OSP w Kościanie przemaszerowali na stadion piłkarski w Starym Luboszu, gdzie odbyły się pokazy sztuki kawaleryjskiej w wykonaniu Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, oraz rekonstrukcja potyczki z okresu Powstania Wielkopolskiego w wykonaniu Budzyńskiej Grupy Rekonstrukcyjnej, GRH Kreuz 1914 i Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, które dodatkowo obsługiwało strzelnicę ASG oraz prezentowało modele broni. Piknik patriotyczny zakończono poczęstunkiem przygotowanym przez Spółdzielnię Socjalną „Bon Appetit”.

Na cmentarzu w Nowym Luboszu uhonorowani zostali:

  • Władysław Zastrożny – Powstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku. Uczestniczył w walkach przy oswobodzeniu Poznania, a w szeregach Kampanii Kościańskiej w walkach pod Lesznem. W czasie II Wojny Światowej zesłany do Niemiec na przymusowe roboty. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
  • Wacław Pawlik – Powstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim, w I Kompanii Kościańskiej na odcinku pod Lesznem. Wcielony do 11. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Podczas II Wojny Światowej aresztowany przez Gestapo i zesłany do obozu w Buchenwaldzie. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
  • Franciszek Bartkowiak – Powstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Członek Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, siłą wcielony do armii niemieckiej. Na wieść o wybuchu powstania zgłosił się ochotniczo do oddziału porucznika Sikory i wyjechał na front pod Leszno. Brał udział w walkach pod Żakowem, Lipnem i Klonówcem. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Walczył pod Lwowem i Stanisławowem. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
  • Antoni Boiński – żołnierz Wojska Polskiego. W 1939 roku służył w 3. Pułku Lotniczym w Poznaniu. Później przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Przydzielony do 302 Poznańskiego Dywizjonu Myśliwskiego. Odznaczony Medalem Lotniczym.
  • Jan Cejza – żołnierz Wojska Polskiego. Brał udział w Kampanii Wrześniowej, po której przedostał się do Anglii. Przydzielony do 316 Warszawskiego Dywizjonu Myśliwskiego, później 302 Poznańskiego Dywizjonu Myśliwskiego, nastepnie do 308 Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego. Odznaczony Medalem Lotniczym.

 

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30