lipca
Czesław, Hieronim, Fryderyk

Za nami Plaża Dębiec Festiwal 2024

Plaża Dębiec Festiwal 2024, obfitował w wiele emocjonujących wydarzeń, które przyciągnęły licznych uczestników. Festiwal rozpoczął się Piknikiem Bezpieczeństwa „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, podczas którego na placu przy scenie swoje stanowiska z pokazami dla dzieci mieli: przedstawiciele Straży Pożarnej z OSP Racot, przedstawiciele Ratownictwa Medycznego z TB Service PLUS, przedstawiciele Komenda Powiatowa Policji w Kościanie oraz Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu

Na plaży, ratownicy rejonowego WOPR Leszno z drużyn Nowy Dębiec oraz policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu zaprezentowali pokaz ratownictwa wodnego. Wszystkie akcje były prezentowane z udziałem pozoranta, co przyciągnęło uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Kolejną atrakcją był Festiwal Smaków pod hasłem Święto Pyry. Osiem Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Kościan przygotowało różnorodne potrawy z ziemniaków, a uczestnicy mogli degustować i głosować na swoje ulubione dania. Koła Gospodyń przeszły same siebie, przygotowując: KGW Darnowo – sałatka ziemniaczana, KGW Kurowo – pyry z gzikiem, KGW Bonikowo – vege kotleciki z ziemniaków, KGW Stary Lubosz - ziemniaczane naleśniki,  KGW Pianowo - babka ziemniaczana, KGW Wyskoć – kluski z mięsem,  KGW Kokorzyn – szare kluski z kapustą, KGW Nowe Oborzyska – smażone kopytka.

By móc sprowadzać potraw, należało zakupić opaskę za 10 zł, która później była również głosem w konkursie na najlepszą potrawę. Całość zebranej kwoty z sprzedaży opasek przekazana została na leczenie Agnieszki Czarneckiej z Racotu.

Zwyciężyło KGW z Wyskości ze swoimi kluskami z mięsem, To właśnie oni mogli wybrać temat przewodni przyszłorocznego Festiwalu Smaków, którym została... KAPUSTA!

Podczas Festiwalu Smaków, na głównej scenie odbył się przegląd zespołów folklorystycznych. Zespoły stworzyły niepowtarzalną atmosferę pełną kolorów i muzyki, która zachwyciła publiczność. Wystąpili: Zespół Regionalny „Borkowiacy” z Borku Wielkopolskiego, Zespół „Zgoda” z Kamieńca, Zespół Folklorystyczny „Dębioki” z Rawicza, Zespół „Kokorzynianki”, Zespół Wokalny „Komorniczanie” z Komornik, Zespół „Turewianki”, Zespół Folklorystyczny „Złote Kłosy” z Bonikowa

Festiwal zakończył się XXI Biegiem Romantycznym Parami, w którym wzięło udział ponad 60 par. Jako pierwsi na mecie byli zwycięzcy kategorii do 60 lat - Błażej i Nikola Sobczakowie. Bieg, łączący różne pokolenia, promował aktywność fizyczną i wspólne spędzanie czasu, a radosna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom. Oto wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

• Kategoria powyżej 120 lat: Anna i Stanisław Szymanowscy z Wyskoci
  • Kategoria do 120 lat: Angelina i Dariusz Woyczyńscy z Kłody ‍
  • Kategoria do 90 lat: Monika i Marek Bamber z Kokorzyna
  • Kategoria do 60 lat: Nikola i Błażej Sobczakowie z Kopaszewa
  • Kategoria do 40 lat: Mikołaj Porzegowiak i Przemysław Rejmaniak
  • Kategoria do 30 lat: Antoni i Adam Miaskowscy z Leszna

Na zakończenie festiwalu, zespół HOT-WAY poprowadził zabawę taneczną.

Plaża Dębiec Festiwal był wyjątkowym wydarzeniem, które łączyło edukację, tradycję, kulinaria i sport, pozostawiając niezapomniane wspomnienia w sercach uczestników.