Adolf, Leon, Tymon

Gmina Kościan jest EKO

Gmina Kościan została wyróżniona przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podczas gali „Ekologiczna Gmina”. Działania proekologiczne samorządu gminnego w latach 2017-2021, wsparte częściowo umarzalnymi pożyczkami z WFOŚiGW w Poznaniu, przyczyniły się do wysokich lokat Gminy Kościan w aż trzech kategoriach. Dzięki współfinansowaniu przez Fundusz wielu projektów wpisujących się w ochronę środowiska udało się m.in. zakończyć wieloletni plan sanitacji gminy, obejmujący budowę kanalizacji sanitarnej w 27 sołectwach, rozbudować oczyszczalnie ścieków, doprowadzić do termomodernizacji budynków gminnych czy modernizacji oświetlenia ulicznego. W ten sposób w ostatnich latach Gmina Kościan pozyskała blisko 5 mln zł dotacji poprzez umorzenie ostatnich rat pożyczek z WFOŚiGW po spełnieniu efektu ekologicznego zrealizowanych zadań, nad którymi czuwała pani Agnieszka Maćkowiak – inspektor ds. zamówień publicznych Urzędu Gminy Kościan.

Wśród 226 gmin wielkopolskich Gmina Kościan otrzymała następujące wyróżnienia:

- piąte miejsce w rankingu Gmina Eko Skuteczna, przedstawiającego gminy, w których suma wypłaconych środków na zrealizowane przedsięwzięcia proekologiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca była największa;

- szóste miejsce w rankingu Gmina Efektywna Energetycznie, obejmującego sumę wypłaconych środków na zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej w przeliczeniu na jednego mieszkańca;

- siódme miejsce w rankingu Gmina Eko Zaangażowana, promującego gminy, w których kwestie ekologii są ważne nie tylko dla samorządu, ale także przedsiębiorców, organizacji społecznych i samych mieszkańców, gdzie sumarycznie wydatkowano najwięcej środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Zdjęcia oraz szczegóły gali pobrano ze strony partnera projektu „Ekologiczna Gmina”:

Szczegółowe wyniki rankingów w okolicznościowej publikacji na stronie: