Aniela, Sykstus, Joanna

XXXIII Biegi im. Dezyderego Chłapowskiego – Turew 2018

W XXXIII  Biegach im. Dezyderego Chłapowskiego, które odbyły się w Turwi 6 października br., wzięło udział blisko 600 biegaczy, w tym 101 w biegu głównym na 10 km. Cieszy tak duże zainteresowanie naszym biegiem, z roku na rok rośnie liczba startujących zawodników. Do programu tegorocznych biegów dołączyliśmy bieg na 5 km. oraz Nordic Walking na tym samym dystansie. W biegach na 10 i 5 kilometrów wprowadziliśmy dodatkowa klasyfikacje biegu z wózkiem dziecięcym. Chcemy aby nasz bieg kojarzony był  z miłą rodzinną atmosferą i z możliwością zabawy dla całej rodziny. Jesteśmy bardzo zadowoleni z licznego udziału w naszych biegach dzieci i młodzieży, w tym roku wystartowało ich 424.

W klasyfikacji generalnej biegu głównego zwyciężył reprezentant Ukrainy Pawel Olijnyk w czasie 32 minut 46 sekundy,  przed swoim rodakiem Ivrukiem Mykaylo (32:39). Trzecie miejsce zajął Nikodem Dworczak, reprezentujący WMLSZ Nadorze Powodowo.  Klasyfikację kobiet wygrała Katsiaryna  Ptashuk (czas 37:33), druga  była  Ukrainka Julia Diatlowa ( 39:03), a miejsce trzecie zajęła Sandra Nowak Team Marysiak Zielona Góra (39:09).

W klasyfikacji open w biegu na 5 kilometrów najlepszy był Piotr Mikołajczak, Szymanowski Team z czasem 17:31, drugi na mecie zameldował się Radosław Gluza, Sztaflony Opalenica (19:21) a trzecie miejsce zajął reprezentant Szymanowski Team Hubert Mikołajczak z czasem 20:17. W klasyfikacji kobiet na tym samym dystansie zwyciężyła Wioleta Matyja Runers Power Śrem z czasem 25:22. Na drugi i trzecim miejscu przybiegły reprezentantki Kościan Team Edyta Janowicz (25:55) i Małgorzata Terczewska (26:29)

W marszu Nordic Walking pierwsze miejsce zajął Bronisław Sikora LKB Amator Leszno, drugie Sławomir Rosadziński Parkrun Leszno a miejsce trzecie Bernard Grzywocz z Mosiny. Wśród kobiet miejsce pierwsze zajęła Katarzyna Sieradzka Azymut Leszno, drugie Irena Grzywocz Mosina a miejsce trzecie Monika Frąckowiak Racot.

W biegach dziecięcych i młodzieżowych w poszczególnych kategoriach triumfowali - rocznik 2012 i młodsi: Hanna Juszkiewicz – Przedszkole Garzyn i Filip Dużyński - Osieczna, roczniki 2011-2010: Maria Żurek – SP Stara Przysieka Druga i Filip Andrzejewski KS Helios Czempiń, roczniki 2009-2008: Maja Gralak - Osieczna i Igor Targosz – SP Opalenica, rocznik 2007-2006: Faustyna Szłapka - Nochowo i Maksymilian Donaj – Szymanowski Team, roczniki 2005-2004: Jagoda Musielak – MOS Śrem i Norbert Musielak – MOS Śrem, rocznik 2003: Anna Wojtkowiak I LO Kościan i Filip Różański MOS Śrem SP nr 5 Śrem, rocznik 2002 i starsi: Zuzanna Ustasiak I LO Kościan i Kacper Tomczak ZSP Śrem, MOS Śrem.

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali okolicznościowe dyplomy, napoje i posiłek, uczestnicy biegu głównego i na 5 km. pamiątkowe medale, a najlepsi w poszczególnych kategoriach okolicznościowe medale ufundowane ze środków Gminy Kościan. Zawody uzyskały ponadto wsparcie finansowe Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Powiatowego LSZ w Kościanie. Dla wszystkich uczestników biegów Top Farms Wielkopolska ufundował jabłka.

Imprezę zorganizowali Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Kościan i Paweł Kotas „Kotas” przy wsparciu Szkoły Filialnej w Turwi, Klubu Sportowego Tur Turew, OSP Turew, Top Farms Wielkopolska oraz Zakładu Rzeźnicko-Wędliniarskiego Zbigniewa Domagały z Turwi.

Nad bezpieczeństwem biegaczy czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie, zabezpieczenie medyczne zapewniła firma TB SERVICE PLUS Tymoteusz Bączyk oraz OSP w Spytkówkach.  (ao)

foto: Andrzej Rajewicz