Marek, Jarosław, Wasyl

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

Wójt Gminy Kościan przypomina, że od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zwiększone zostały limity zużycia oleju napędowego:

– ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych – w przypadku rocznego limitu ustalanego dla powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku,
– z 30 do 40 litrów na 1 średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku – w przypadku rocznego limitu ustalanego dla chowu lub hodowli bydła.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego w 2022 r. pozostaje bez zmian i wynosi: 1,00 zł na 1 litr oleju.

Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy Kościan w dwóch terminach:

a) od 1 lutego 2022 r. do 28 lutego 2022 r. wraz z fakturami VAT lub ich kopiami, stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.
b) od 1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. wraz z fakturami VAT lub ich kopiami, stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.

W przypadku ubiegania się przez producenta rolnego o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła, do wniosku należy również dołączyć zaświadczenie o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzednim, wydane przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski można pobrać ze strony internetowej: TUTAJ lub otrzymać w Urzędzie Gminy Kościan (pokój nr 5).

Decyzja ustalająca wysokość zwrotu podatku akcyzowego zostanie wydana w terminie  do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Wypłaty będą realizowane (po otrzymaniu dotacji celowej z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego)  w terminach:

do 30 kwietnia 2022 r.  w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
– do 31 października 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Wójt Gminy Kościan
Andrzej Przybyła