Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
17
kwietnia
środa
Klara, Robert, Rudolf
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Obóz adeptów pożarnictwa

     W dniach od 19 lipca do 06 sierpnia 2014r. w Gimnazjum w Starych Oborzyskach zorganizowany został przez miejscową Ochotniczą Straż  Pożarną obóz szkoleniowy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Udział w nim wzięło 30 młodych strażaków  z powiatu kościańskiego. Obóz miał formę szkoleniową z elementami wypoczynku, turystyki i edukacji. Przez okres pierwszego tygodnia uczestnikami byli także młodzi strażacy z miejscowości Sümeg na Węgrzech. Dziesięcioosobowa grupa młodzieży przybyła na zaproszenie władz samorządowych Gminy Kościan, dla której Sümeg jest gminą partnerską. Podczas wspólnych zajęć i wycieczek młodzi strażacy z Polski i Węgier doskonalili swoje umiejętności językowe. Kierownikiem grupy węgierskiej i jednocześnie tłumaczem była Pani podpułkownik Klara Molnare Sipos z Budapesztu.

 

     Zajęcia z części praktycznej i teoretycznej poprowadzili strażacy PSP w Kościanie i jednostek OSP z gmin powiatu kościańskiego oraz pracownicy KPP w Kościanie i Nadleśnictwa Kościan. W Kościanie uczestnicy obozu zapoznali się z wozami bojowymi Powiatowej Straży Pożarnej oraz ze sprzętem będącym na ich wyposażeniu. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli ćwiczenia strażaków w pokonywaniu ściany wspinaczkowej z użyciem drabiny.

 

     Na zaproszenie organizatorów do Oborzysk przybyły wozy bojowe jednostek OSP z Czempinia, Starego Bojanowa, Krzywinia i Miasta Kościana. Były one wykorzystywane zarówno do ćwiczeń praktycznych jak i teoretycznych. Młodych strażaków uczono także udzielanie pierwszej pomocy. Nad jeziorem w Dębcu Nowym uczestnicy obozu pływali na motorówkach oraz obejrzeli pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu OSP w Racocie.  W programie obozu były także wycieczki m.in. do Poznania, Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, na kąpieliska nad jeziora w Dębcu Nowym, w Boszkowie i Cichowie. Nie zabrakło także zajęć sportowych, artystycznych i tradycyjnej dyskoteki. Dużą atrakcją była przejażdżka wagonikami Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej i wspinaczka na ścianie w kościańskiej wieży ciśnień.

 

     Wiele instytucji i firm wsparło w różnej formie organizację obozu. W jego przygotowaniu bardzo dużego wsparcia udzielił Kazimierz Król - prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP. Obóz otrzymał dotację z  ZOW ZOSP RP (ze śr. MSW) oraz dofinansowanie z gmin powiatu kościańskiego. Nadleśnictwo Kościan – przekazało nieodpłatnie drewno na ognisko, Gmina Miejska Kościan – umożliwiła bezpłatne wejścia na krytą pływalnię. Miejscowe firmy przekazywały nieodpłatnie swoje produkty: MLEKOVITA KOŚCIAN - jogurty, PIEKARNIA KURASIAK Z KOŚCIANA oraz  PIEKARNIA P. i M. WALENCIAKOWIE Z KIEŁCZEWA - drożdżówki, WYTÓRNIA LODÓW „MILANO” Z KOŚCIANA - lody.

 

     Program obozu został zrealizowany w całości. Jego podsumowaniem były zawody pożarnicze zorganizowane przez OSP w Starych Oborzyskach. Zawodnikom dopingowali goście - włodarze Gminy Kościan, Gminy Czempiń, Gminy Śmigiel, Gminy Krzywiń i Powiatu Kościańskiego. Przedstawiciele władz samorządowych uczestniczyli także w uroczystym podsumowaniu obozu. Młodym strażakom wręczali nagrody i wyróżnienia za prowadzoną rywalizacje sportową i konkursy wiedzy. Młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach. Była aktywna i zdyscyplinowana, przestrzegała zapisy obowiązujących regulaminów i zachowywała się bezpieczne. Uczestnicy obozu nabyli umiejętności i wiedzę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania w zespołach MDP.  Podnieśli swoją sprawność fizyczną oraz potrafią współpracować w grupie (drużynie) przy wykonywaniu zadań. Wielu w czasie wyjazdów na kąpieliska lub pływalnie poprawiło swoje umiejętności pływackie. Podczas wycieczek krajoznawczo-turystycznych młodzież miała okazję dokładniej poznać swoją Małą Ojczyznę – Ziemię Kościańską, jej historię, zabytki i środowisko przyrodnicze.   

 

     Pamiątką dla uczestników obozu jest płyta DVD ze zdjęciami (podczas wyjazdów i na wszystkich zajęciach były wykonywane zdjęcia).  Wielu deklarowało chęć uczestnictwa w podobnym obozie w przyszłym roku.

 

     Kadrę stanowili: Podgórski Roman – kierownik obozu, Karina Chraplak i Marta Dajewska – wychowawcy, Cecylia Motylak – opieka medyczna.

 

 

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30