Aniela, Sykstus, Joanna

OSP ze Starych Oborzysk z wizytą w Bohdalovie

OSP w Bohdalovie (Czechy) obchodziła w czerwcu b.r. 140. rocznicę złożenia. Z tej okazji w dniach 21, 22 i 23 czerwca przebywała w Czechach grupa strażaków OSP ze Starych Oborzysk oraz przedstawiciele władz samorządowych Gminy Kościan z zastępcą przewodniczącego Rady Gminy Mariettą Szkudlarską i Eugeniuszem Ruskowiakiem. Strażaków reprezentował prezes OSP Przemysław Maćkowiak oraz Agnieszka Pawlak, Marta Lewandowska, Ryszard Maćkowiak i Krystian Basiński.

Gospodarze przygotowali bardzo ciekawy program uroczystości i imprez towarzyszących. Na oficjalnym spotkaniu w miejscowym Domu Kultury wręczone zostały zasłużonym strażakom ordery i odznaczenia. Podczas uroczystości goście z Polski wręczyli zaprzyjaźnionym strażakom okolicznościowe upominki.

Ważnym punktem obchodów był przemarsz strażaków przy dźwiękach orkiestry ulicami miejscowości i złożenie wiązanki kwiatów przy obelisku upamiętniającym założyciela OSP - Jan Nepomucen Heimrich. Bardzo dużym zainteresowaniem ciszyła się wśród mieszkańców okolicznościowa wystawa, pokazy strażackie członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz symulowane akcje ratownictwa drogowego. Na zakończenie obchodów odbyła się zabawa taneczna.

Warto podkreślić, że OSP w Bohdalovie należy do najstarszych jednostek w Czechach. Zarówno Gmina Kościan jak i OSP w Starych Oborzyskach mają od kilku lat podpisane z Bohdalovem porozumienie o współpracy.