Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
30
września
sobota
Wera, Zofia, Honoriusz
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Dożynki powiatowo-gminne Kiełczewo 2023

W pełnym słońcu, od uroczystego korowodu, w którym brały udział liczne delegacje z wieńcami dożynkowymi rozpoczęły się w niedzielę, 10 września 2023 roku dożynki powiatowo – gminne w Kiełczewie. Gospodarzem uroczystości był Starosta Kościański, Wójt Gminy Kościan oraz sołectwa wsi Kurowo, Pianowo, Nowe Oborzyska i Kawczyn. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli goście i mieszkańcy powiatu.

Uroczystości dożynkowe na placu rekreacyjnym w Kiełczewie rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji rolników i mieszkańców powiatu kościańskiego. Magdalena Czapczyk i Szymon Ruskowiak z Kurowa, tegoroczni starostowie dożynkowi, powitali gości i poprosili duchownych o odprawienie dziękczynnego nabożeństwa.

Podczas mszy świętej, którą odprawili ks. dziekan Paweł Skrzypczak oraz ks. Krzysztof Lewandowski i ks. Jacek Markowski zostały pobłogosławione i poświęcone wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa, gminy i powiat oraz chleby. Modlono się m.in. o szacunek dla rolników i dla ich pracy.

Po nabożeństwie część obrzędowo – artystyczną wykonał zespół „Złote Kłosy” z Bonikowa. Artyści do symbolicznego obtańczenia wieńców dożynkowych zaprosili Henryka Bartoszewskiego, Starostę Kościańskiego i Andrzeja Przybyłę, Wójta Gminy Kościan. Po tańcach starosta i wójt odebrali z rąk starostów dożynkowych symboliczny bochen chleba.

- Chcemy przede wszystkim jak najserdeczniej was pozdrowić. Chcemy wam z głębi serca podziękować za trud żniw - mówił do uczestników uroczystości Henryk Bartoszewski, Starosta Kościński. Zwracając się do rolników starosta podkreślił, że rolnicy w tym roku mają - olbrzymie problemy ze zbytem plonów. Te trudności, które pojawiły się wraz z konfliktem w Ukrainie, to deregulacja rynku spowodowała, że w tej chwili mamy głębokie zaniepokojenie wśród rolników jeśli chodzi o ceny – zaznaczył. - Radość dożynek nie jest pełna, ale nie patrząc na to rolnicy za chwilę ponownie wyjdą na pola, by jak mówi przesłanie, rzucić ziarno w glebę. I za rok, znów zbierzemy się, by radować się zebranym plonem. Dzisiaj za niego dziękujemy i życzymy wam, aby nie ogarnęło was zwątpienie. Z całego serca w imieniu władz Powiatu Kościańskiego dziękuję i życzę wam, abyście kolejny rok trudu mogli przeżyć spokojnie i abyście za kolejny rok mogli cieszyć się pięknymi plonami, tak jak w roku bieżącym – życzył starosta.

- Przyjmując ten bochen chleba z tegorocznej mąki, z tegorocznego zboża pragnę zadeklarować, że wspólnie z radnymi Gminy Kościan będziemy podejmować działania, aby ten chleb trafił pod każdą strzechę, aby tego chleba nikomu nie zabrakło. Jestem pod wrażeniem ilości osób, które przybyły, ale również ilości osób, które przyczyniły się do tego, że możemy wspólnie, w tak miłej atmosferze spędzić dzisiejsze popołudnie – mówił do zebranych Andrzej Przybyła Wójt Gminy Kościan. Wójt podziękował wszystkim delegacjom dożynkowym za piękne wieńce i udział w uroczystości. Podkreślił, że nie byłoby tej imprezy bez wielkiego zaangażowania mieszkańców wsi, którzy chcieli pracować i podjąć się jej współorganizacji.  - Dziękuję  za tą wspaniałą atmosferę za to włączenie się was wszystkich w naszą uroczystość. Życzę państwu fantastycznej zabawy. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie – zakończył Andrzej Przybyła.

Wśród gości byli także obecni parlamentarzyści. Posłowie Jan Dziedziczak i Wiesław Szczepański pozdrowili rolników i złożyli uczestnikom dożynek serdeczne życzenia.

Starosta i wójt podzielili chleb wśród uczestników dożynek. Wszystkie delegacje sołeckie otrzymały chleby i drożdżowy placek.

Podczas dożynek odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W kategorii wieńce współczesne 3 miejsce zajeły Nowe Oborzyska, 2 miejsce Januszewo a zwyciężyło Kurowo. Natomiast w kategorii wieńce tradycyjne 3 miejsce na podium zajeło sołectwo ze Starych Oborzysk, 2 miejsce Widziszewo, a główna nagroda trafiła do Witkówek. 

Po zakończeniu obrzędów dożynkowych na scenie wystąpili: zespół „Złote Kłosy” z Bonikowa, Towarzystwo Bambrów Poznańskich, Zespół Folkowy TYTKA oraz Dario Isidoris. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem ROYAL COVER.

Podczas dożynek prowadzono zbiórkę pieniędzy dla chorych chłopców: Olka Jurgi i Olka Mikołajczaka.

Wśród licznych dodatkowych atrakcji były samochody i zabytkowe traktory, możliwość lotu helikopterem, zabawa w strefie dziecka, stoisko Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Kościanie, stoisko z drapieżnymi ptakami Skrzydlata Ferajna, strzelnica ASG, strzelanie z łuków, wspinaczka po skrzynkach, warsztaty ginących zawodów, pokaz gimnastyczny dzieci i młodzieży z Racotu oraz Kluby Juna Trans Stare Oborzyska oraz PKS RACOT przygotowały różne konkursy sprawnościowe.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Wrzesień
2023
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30