Adolf, Leon, Tymon

95 lat straży pożarnej w Kobylnikach

Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylnikach  w sobotę 6 sierpnia br. świętowała Jubileusz 95-lecia funkcjonowania. Na uroczystość, którą uświetniła orkiestra dęta OSP Kościan, licznie przybyli zaprzyjaźnieni strażacy i druhowie, władze samorządowe powiatu i gminy, senator RP Wojciech Ziemniak oraz sympatycy i przyjaciele jubilatów.

Podczas uroczystości jubileuszu 95-lecia OSP Kobylniki odznaki za wysługę lat otrzymali:

1. Dh Czesław Hryc                  45 lat
  2. Dh Zdzisław Bischoff             45 lat
  3. Dh Stanisław Frąckowiak     45 lat
  4. Dh Florian Nowak                40 lat
  5. Dh Andrzej Maćkowiak        35 lat
  6. Dh Tadeusz Woźniak            35 lat
  7. Dh Krzysztof Sieracki           30 lat
  8. Dh Marek Bischoff               20 lat
  9. Dh Stanisław Budziński        20 lat

10.  Dh Patryk Włodarczak          15 lat

11.  Dh Jędrzej Sieracki               15 lat

Uchwałą nr 2/OP/2022 medalem „Wzorowy Strażak” został odznaczony dh Kamil Dąbrowski.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnikach w dniu 20.06.2022 r. podjął uchwałę o przyznaniu nagrody dla kandydata na dh OSP Kobylniki - Antoniego Sierackiego.

HISTORIA OSP KOBYLNIKI

15 kwietnia 1927 r. młodzież męska kierując się chęcią niesienia pomocy bliźniemu, postanowiła założyć Ochotniczą Straż Pożarną. W tym celu zwołano zebranie wiejskie, na którym uchwalono utworzenie jednostki OSP w Kobylnikach. Zaczęto więc zbierać potrzebne fundusze na zakup potrzebnego sprzętu. Zamożni obywatele nie szczędzili datków na rzecz straży i z zebranej kwoty zakupiono 14 mundurów strażackich oraz kilkadziesiąt metrów węży, natomiast sikawka konna była w majątku. Zaczęto również zachęcać młodzież wsi Kobylniki, Krzan i Ponin do wstępowania w szeregi straży. Naczelnikiem został ob. Ludwiczak. W 1928 roku Prezesem został wybrany Leon Krywult, który po trzyletniej kadencji ustąpił miejsca i prezesem został Ludwik Dubski, który pełnił tę funkcję do II wojny światowej.

W 1934 roku Naczelnikiem zostaje Jakub Skała, który szkoli jednostki na wysokim poziomie i uzyskuje kilkukrotnie nagrody za pierwsze przybycie do pożaru.

Wybuch II wojny przerywa działalność straży, a w październiku 1939 roku zostaje zatrzymany i rozstrzelany na Rynku w Śmiglu jako działacz społeczny Prezes Ludwik Dubski.

Po zakończeniu wojny Naczelnik Skała wznawia działalność jednostki OSP Kobylniki i zachęca do wstępowania w jej szeregi. Jednostka po raz kolejny może liczyć na wsparcie finansowe ludności cywilnej i po zebraniu darów zakupiono drabinę francuską i 90 m węży. W 1947 roku Naczelnik Skała zwraca się z prośbą do Wójta oraz Rady Gminy o udzielenie pomocy finansowej w celu zakupu motopompy. Wójt oraz Rada Gminy zgodzili się pokryć połowę kosztów zakupu motopompy. Drugą połowę kosztów udało się uzyskać dzięki ofiarności społeczeństwa. W 1948 roku zostaje oddana do użytku publicznego wybudowana przez PGR Kobylniki remiza strażacka. Ze względu na zły stan zdrowia z funkcji Naczelnika rezygnuje dh Jakub Skała, a na jego miejsce zostaje wybrany dh Jan Ratajczak. Na walnym zebraniu 15 lutego 1949 roku na Prezesa zostaje wybrany dh Leon Skrzypczak, a na stanowisko Naczelnika zostaje wybrany dh Jan Krawczyk.

W 1952 roku następuje reorganizacja Zarządów Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcje Prezesów i Naczelników pełnią komendanci, którym w Kobylnikach zostaje dh Jan Ratajczak. Po październiku 1956 roku następuje powrót do dawnych składów Zarządów. I tak Prezesem zostaje Józef Gabryelski, a Naczelnikiem dh Jan Ratajczak. W 1962 roku zmienia się Prezes OSP, którym zostaje dh Leon Szymański.

W 1968 roku na zebraniu walnym większością głosów Prezesem zostaje dh Józef Gabryelski, a Naczelnikiem Jan Ratajczak i pełni tę funkcję do 1989 roku. Na zebraniu 20 stycznia 1990 roku Prezesem OSP Kobylniki zostaje dh Zbigniew Chwastyniak, a Naczelnikiem dh Stanisław Frąckowiak. Po wyborach 31 stycznia 1996 roku zmienia się Naczelnik i miejsce dh Frąckowiaka zajmuje dh Zbigniew Woźniak, który pełni tę funkcję do 2011 roku.

18 stycznia 2011 roku funkcję Naczelnika obejmuje dh Krzysztof Sieracki, a 26 lutego 2016 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym zostaje wybrany nowy Prezes, którym zostaje dh Czesław Hryc.

W 2015 roku do użytku została oddana nowa Remiza Strażacka, która została wybudowana przy sali wiejskiej. W ciągu ostatnich 5 lat jednostka brała udział w kilku wyjazdach pożarniczo-gaśniczych oraz w udrażnianiu dróg z powalonych drzew. Druhowie z OSP Kobylniki brali również udział w zbiórkach charytatywnych na pogorzelców ze Starych Oborzysk oraz leczenie Oskara z Kokorzyna. Bierzemy również czynny udział w nabożeństwach i świętach Maryjnych, zabezpieczając ruch drogowy oraz uczestnicząc podczas procesji. W ciągu ostatnich 5 lat otrzymaliśmy dotacje z MSWiA na zakup sprzętu gaśniczego i umundurowania. Przez cały okres działalności OSP Kobylniki staramy się współpracować z Sołtysem i Radą Sołecką Kobylnik.

Źródło: OSP Kobylniki