Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wizyta partnerskiej szkoły z Bohdalova w Gimnazjum w Starych Oborzyskach

W dniach od 13 do 16 czerwca b.r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach gościła 41 osobowa grupa uczniów i nauczycieli z partnerskiej szkoły z miejscowości Bohdalov na Morawach (Czechy). Delegacji nauczycieli przewodniczyła dyrektor szkoły p. Dagmara Laštovičková. Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane w 10 rocznicę nawiązania współpracy pomiędzy szkołami.

Dla gości przygotowany został bardzo bogaty program pobytu. Uczniowie z Bohadlova w asyście przewodników - gimnazjalistów z Oborzyska, zapoznali się z zabytkami Kościana oraz bawili się parku rekreacyjnym Nenufar Club. W Poznaniu natomiast zwiedzili Stary Rynek i Maltę. Piątek był dniem wyjątkowym, ponieważ uczniowie obu szkól uczestniczyli we wspólnych lekcjach języka angielskiego oraz w zajęciach artystycznych, podczas których młodzież wykonywała motyle dla Hospicjum Palium w Poznaniu. Bardzo dużym powodzeniem ciszyła się lekcja tańca towarzyskiego, którą poprowadził p. Eugeniusz Kurasiński ze Śmigla. Najwięcej emocji wzbudziły jednak zajęcia sportowe. Rozegrany został mecz piłki nożnej chłopców oraz mecz w ringo dziewcząt. Na zakończenie dnia uczniowie obu szkół wypuścili w niebo balony, do których doczepione były kartki z informacją o jubileuszowym charakterze wizyty młodzieży z Czech. W programie wizyty nie zabrakło dyskoteki, która, jak zawsze, cieszyła się wśród młodzieży ogromną popularnością.

Jubileuszowe spotkanie było także okazją dla władz samorządowych Bohdalova do odwiedzenia Gminy Kościan. Tutaj delegacja z Bohdalova, na czelne której stał starosta Juda Arnošt, spotkała się m.in. z Wójtem Gminy Kościan Henrykiem Bartoszewskim i jego zastępcą Andrzejem Przybyłą.

Podczas trwającej już dziesięć lat wymiany kolejna grupa uczniów obu szkół miała możliwość pogłębiania wiedzy o kraju partnerskim, o jego kulturze, historii i tradycjach, a także poznania walorów turystycznych regionów. Zdaniem uczniów wyjazdy również motywują do nauki języka angielskiego lub niemieckiego, których najczęściej używają do porozumiewania się. Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach Roman Podgórski podkreślił, że dla nauczycieli wzajemne odwiedziny są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z pracy zawodowej.