Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
20
lipca
sobota
Czesław, Hieronim, Fryderyk
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Partnerska wizyta na Węgrzech

   W ramach współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Kościan a miastem Sümeg, na zaproszenie tamtejszej szkoły oraz władz samorządowych, w dniach od 5 do 8 maja br. na Węgrzech przebywała grupa uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach wraz dyrektorem szkoły Romanem Podgórskim.

     Funkcję tłumacza pełniła p. Alicja Skrzypek – nauczyciel języka angielskiego. Gimnazjaliści z Oborzysk po raz kolejny zaproszeni zostali do wzięcia udziału w ogólnokrajowych Rycerskich Grach Zamkowych organizowanych corocznie dla dzieci i młodzieży szkolnej. Miejscem ich przeprowadzenia było podnóże XIV wiecznego zamku.

     Spośród 15 drużyn biorących udział w zawodach uczniowie z Oborzysk, obok grupy młodzieży z Rumunii, byli jedynymi spoza Węgier. W programie Rycerskich Gier Zamkowych znalazło się wiele ciekawych konkursów i zadań. Do wyjątkowych zaliczyć można strzelanie z łuku do tarczy, rzut kulą armatnią i toporkiem do celu oraz przeciąganie wozu. Wszystkich uczestników obowiązywał strój historyczny.

     Gimnazjaliści prezentowali przebranie, które nawiązywało do okresu początku państwa polskiego. Byli jedną z najlepiej prezentujących się grup. W swoim składzie mieli Mieszka I wraz żonę Dobrawą, dwie damy dworu oraz dwóch wojów. Należy podkreślić bardzo duże zaangażowanie rodziców i nauczycieli w przygotowaniu strojów, w których wystąpili uczniowie.

     Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty program pobytu. W szkole odbyła się wspólna lekcjach języka angielskiego oraz w zajęcia sportowe. Bardzo atrakcyjna była także nauka ludowego tańca węgierskiego. Gimnazjaliści natomiast uczyli węgierską młodzież poloneza. Poza tym grupa z Oborzysk zwiedziła zamek i inne ciekawe zabytki Sümeg. W podziemnej arenie obejrzeli pokazy sprawnościowe w posługiwaniu się białą bronią oraz walki rycerskie. Zaskoczeniem dla wszystkich była kolacja  bez użycia sztućców.

     Dużą atrakcją dla wszystkich była wycieczka nad Balaton oraz do uzdrowiska Hevis. Tam wszyscy kąpali się w jeziorze, którego wody mają, nawet zimą, temperaturę 36 oC.

     Podczas pobytu ustalony został dalszy program wymiany między szkołami. Węgierska młodzież przyjedzie z rewizytą do Starych Oborzysk jesienią tego roku.

     Należy przypomnieć, że Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach prowadzą także od kilku lat wymianę z czeską szkoły w miejscowości Bohdalov na Morawach. Z kolejną wizytą w Polsce będą na początku czerwca tego roku.


Roman Podgórski

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Lipiec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31