Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
30
września
sobota
Wera, Zofia, Honoriusz
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Archiwum rodu Żółtowskich. Życie rodzinne - prezentacja książki

2 września o godzinie 15:00 w pałacu w Jarogniewicach rozpocznie się uroczysta prezentacja najnowszej książki dra Emiliana Prałata z autorskiej serii „Ród historii – historia rodu”. Publikacja pn. „Archiwum rodu Żółtowskich. Życie rodzinne” – to drugi tom dedykowany tej rodzinie. Wydawcą pozycji jest Archiwum Państwowe w Lesznie.

 

Tom – będący trzecim z serii – prezentuje unikatowe zbiory archiwalne fotografie, a co ważne – również wspomnienia dawnych mieszkańców majątków w Jarogniewicach, Głuchowie czy Czaczu, a w szerszej perspektywie przybliża dzieje jednej ze znaczniejszych, lecz zapomnianych wielkopolskich rodzin. Wśród publikowanych fotografii odnajdziemy m.in. te związane z odwiedzinami młodego Sienkiewicza, Edwarda Raczyńskiego czy Leopolda Staffa. Bardzo duża wartość mają osobiste wspomnienia dawnych mieszkańców Głuchowa i Jarogniewic, w których relacjonują nie tylko czasy, których sami byli uczestnikami, ale także sięgają do czasów odleglejszych, malując przed czytelnikiem wspaniałą perspektywę minionych wieków. Pierwszy z rozdziałów przedstawia życie rodzinne aż do II wojny światowej i wydarzeń po jej zakończeniu. Ich autorką jest Maria z Żółtowskich Glińska (zmarła w tym roku). Jej relacja, związana m.in. ze śmiercią ojca Marcelego w Katyniu, jest wyjątkowym świadectwem. Drugi rozdział obejmuje siedem obszernych biogramów, począwszy od Henryka Żółtowskiego (1870–1937) na Ludwiku Puszecie skończywszy (1877-1942). Niezwykle interesujący jest ostatni podrozdział poświęcony podróżom Żółtowskich.

Dzięki 150 stronom oprawionym w twardą oprawę i 116 fotografiom, możemy dotknąć autentycznej historii.

Promocja książki rozpocznie się od części oficjalnej, poświęconej przybliżeniu publikacji oraz wystąpieniom gości, wśród których licznie zapowiadają się potomkowie rodu. O 15:45 rozpocznie się koncert zespołu Grupa B(l)acha. Z kolei o 16:30 organizatorzy zapraszają na bankiet kawowy. Zwieńczeniem wieczoru będzie możliwość zwiedzenia pałacu w Głuchowie wspólnie z autorem książki. Wstęp wolny! Dodatkowe informacje na stronach http://epralat.edu.pl/premiery/ oraz https://bonum.adipisci.pl/premiery/

 

Aktualności aktualności
28 września 2023 Ogłoszenie o zamiarze udzielenia dotacji z pominięciem otwartego konkursu ofert
27 września 2023 Ogłoszenia o przetargach na nieruchomości w Kawczynie Turwi, Kobylnikach i Kiełczewie
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Wrzesień
2023
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30