Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
25
czerwca
wtorek
Dorota, Łucja, Wilhelm
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

OPIS

     Gmina Kościan to miejsce o wysokiej kulturze rolnej, to miejsce, w którym rolnictwo rozwija się od dziesięcioleci. Rolniczy charakter Gminy jest wpisany w jej dzisiejsze oblicze.

     Projekt przedstawionego herbu Gminy Kościan nawiązuje do rolniczego charakteru gminy. Przez środek herbu przebiega na skos szaro zielony pas symbolizujący zadrzewienia śródpolne wprowadzone około 1820 roku przez generała Dezyderego Chłapowskiego - prekursora nowoczesnego, ekologicznego rolnictwa – wybitnego mieszkańca Turwi. Zadrzewienia te są elementem wyróżniającym krajobraz Gminy. Są niepowtarzalną jej wizytówką. Rolniczy charakter Gminy oddają również pozostałe elementy herbu. Dolna jego część – ciemno zielona – jest bezpośrednim nawiązaniem do rolniczego – zielonego – obrazu Gminy. Symbolizuje łąki i pastwiska w dolinie Kanału Obry, który jest największym ciekiem wodnym na terenie Gminy. Powyżej pasa szarozielonego znajduje się pole złote. Złoty kolor jest symbolem dobrobytu, słońca, kwitnącego zboża.

     W centralnej części herbu znajduje się kłos przenżyta połączony na środku z półpodkową. Złoty kłos przenżyta również nawiązuje do rolniczego charakteru Gminy jest symbolem rolniczej pomysłowości i nowatorstwa, którego rezultatem jest właśnie pszenżyto – nowy – powszechnie uprawiany gatunek zboża. Ponadto kłos jest powszechnie stosowanym symbolem dobrobytu, urodzaju. Podkowa symbolizuje szczęście, a także stadninę koni w Racocie, wspaniały zespół pałacowo – parkowy, dawną siedzibę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która od stuleci jest wizytówką Gminy.

     Elementem spinającym całość grafiki herbowej jest niebieski pas przecinający tarczę herbową pionowo. Ta błękitna wstęga jest symbolem Kanału Obry, który przebiega przez większość terenu Gminy.

Aktualności aktualności
25 czerwca 2024 Bezpieczne żniwa
zobacz
obrazek
25 czerwca 2024
24 czerwca 2024 Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości zaprasza na bezpłatne konsultacje indywidualne.
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Czerwiec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30