Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Oliwier Górny z Zespołu Szkół w Racocie wyróżniony w konkursie "Złotej Żaby"

W sobotę 11 maja w siedzibie organizatora w Swarzędzu ogłoszone zostały wyniki tegorocznej „Złotej Żaby”, popularnego konkursu dla uczniów szkół podstawowych z województw: wielkopolskiego i lubuskiego. Konkurs przeprowadzany jest w dziedzinie języka polskiego i literatury oraz w dziedzinie matematyki. W 26. edycji konkursu mogli wziąć udział uczniowie klas: 7, 8 oraz klasy 3. gimnazjum.

W etapie szkolnym wzięło udział, łącznie w obu dziedzinach, ponad 7 tysięcy uczniów, w tym w 43 gminie Kościan.

Z matematyki najlepszy wynik w konkursie uzyskał Kosma Kasprzak, uczeń klasy gimnazjalnej prowadzonej w XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Michał Redmer z Gimnazjum Zakonu Pijarów im. Jana Kalasancujsza w Poznaniu zajął miejsce drugie, a  Aleksander Wruk (uczeń klasy ósmej) ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu był trzeci.

Konkurs z języka polskiego i literatury wygrała Amelia Łopata z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy. Julia Świtek z klasy gimnazjalnej XXXVIII Dwujęzycznego LO w Poznaniu była druga, a Kacper Jarzębowski z klasy ósmej SP nr 4 im. UNICEF w Obornikach zajął miejsce trzecie.

W gronie wyróżnionych konkursie w dziedzinie matematyki znalazł się Oliwer Górny z Zespołu Szkół Gminy Kościan w Racocie.

Zamiarem organizatora konkursu, swarzędzkiej Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, jest premiowanie tych, którzy łączą umiejętność logicznego i niestereotypowego myślenia z wyobraźnią i  gotowością szukania niebanalnych rozwiązań. Zadania konkursowe układa zespół złożony z nauczycieli szkół społecznych prowadzonych przez Fundację, pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM i Katedry Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Komisja Konkursowa ustala ostateczne wyniki w oparciu o etap wewnątrzszkolny oraz etap finałowy. Laureaci otrzymują prestiżowe statuetki złotej żaby. Laureatom i wyróżnionym przyznawane są ponadto nagrody rzeczowe: książki, m in. zbiór zadań „Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą”, sprzęt elektroniczny, upominki od sponsorów, prawo przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego Fundacji EKOS w Swarzędzu. Nagrody rzeczowe otrzymują też nauczyciele laureatów trzech najwyższych miejsc w obu dziedzinach. Wszystkie zadania z obu etapów tegorocznej edycji Konkursu oraz pełne listy laureatów i wyróżnionych są dostępne na stronie: zlotazaba.pl.

Konkurs jest współfinansowany przez:  Województwo Wielkopolskie, samorządy powiatów (poznańskiego, kościańskiego, nowotomyskiego, obornickiego, szamotulskiego, wolsztyńskiego), samorządy miast i gmin (Kołaczkowo, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Szamotuły, Środa Wlkp, Września) oraz prywatnych sponsorów. Patronat: UAM – Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Radio Poznań.