Agnieszka, Teodor, Czesław

O obronności w Racocie

24 maja br. w Zespole Szkół w Racocie zorganizowano pogadankę szkoleniową na temat wojska oraz obrony cywilnej dla uczniów z klas gimnazjalnych. Udział w niej wzięli Wójt Gminy Kościan, gminny Inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej oraz przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie.

Zagadnienia obrony cywilnej przedstawiła młodzieży inspektor ds. obronnych. Omówiła tematykę alarmowania, rodzajów alarmów, zagadnienia ewakuacji, ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy, wykrywania i oznaczania stref niebezpiecznych, klęsk żywiołowych i usuwania ich skutków. Przedstawicielka Wojskowej Komendy Uzupełnień omówiła zagadnienia rodzajów sił zbrojnych oraz ideę Wojsk Obrony Terytorialnej, a także informacje o tym jak zostać żołnierzem.

Szczególnym punktem spotkania było wręczenie dyplomów i upominków laureatom oraz uczestnikom gminnego etapu konkursu plastycznego o tematyce bezpieczeństwa. Nagrody wręczył i gratulacje złożył Wójt Gminy Kościan.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy racockiej lekcji o obronności otrzymali stosowne ulotki i poradniki, a szkoła filmiki do wykorzystania na zajęciach.