Adolf, Leon, Tymon

Jubileusz OSP Choryń, najstarszej jednostki Gminy Kościan

Jubileusz 105 lat, to znaczący czas w historii, to czas życia kilku pokoleń. To z pewnością powód do dumy, do licznych wspomnień, ale także do godnego świętowania w gronie przyjaciół i zaproszonych gości.

W sobotę, 30 czerwca 2018 roku odbył się jubileusz 105-lecia powstania Ochotniej Straży Pożarnej w Choryni. Jest to najstarsza jednostka na terenie naszej gminy. Podczas tej uroczystości przedstawiono zarys historyczny jednostki oraz wręczono odznaczenia dla członków jednostki.

GALERIA

Uroczystość rozpoczęła się na placu przed Gościńcem Choryń skąd wyruszyły delegacje straży do kościoła p.w. Katarzyny Sieneńskiej. Przemarsz odbył się przy akompaniamencie orkiestry Dętej OSP Kościan oraz mażoretek. Uroczystą Mszę Świętą w intencji strażaków, odprawił Ksiądz Marian Derkaczewski. Po zakończonej modlitwie wszyscy zgromadzeni udali się ponownie pod Gościniec Choryń, gdzie rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

Bardzo ważnym punktem uroczystości było wręczenie strażakom z tej jednostki medali i odznaczeń za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej.

Jednostka OSP Choryń została uhonorowana Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Dekoracji dokonała obecna na Jubileuszu Zofia Szalczyk – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w asyście Henryka Bartoszewskiego Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu.

Następnie odznaczeni zostali:

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa: Dh Włodzimierz Majorczyk oraz Dh Lech Maik

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa: Dh Robert Gapik

Odznaką „Wzorowy Strażak”: Dh Maciej Piasecki oraz Dh Sebastian Kaźmierczak

Odznakami za wysługę lat uhonorowano druhów: Wacława Borowiaka - 70 lat, Henryka Walenciaka i Krzysztofa Kaczmarka – 50 lat. Za 45 lat działalności odznakę odebrali: Józef Łapeta oraz Lech Maik, zaś za 40 lat: Michał Piasecki, Błażej Prałat, Bernard Gapik oraz Andrzej Chrastek. Następnie Włodzimierz Majorczyk (35), Marian Gapik (30), Marcin Gapik i Dawid Biegański (20) oraz Marcin Walkowiak (15). Silną grupę stanowili druhowie z 10-letnim stażem: Anna Smoczyk, Piotr Matuszkowiak, Dariusz Wabiński, Przemysław Majchrzak, Marek Walkowiak oraz Piotr Borowiak. Nadzieją choryńskiej straży są druhowie z 5-letnim stażem: Monika Włodarczak, Sebastian Kaźmierczak oraz Maciej Piasecki.

Okolicznościowe listy gratulacyjne z rąk Prezesa otrzymali Dh Dawid Biegański i Dh Robert Gapik, którzy we wrzesniu mionionego roku uczestniczyli w pomocy poszkodowanym w nawałnicy na terenie Gminy Sulęczyno.

Po wręczeniu odznaczeń i medali przyszedł czas na przemowy zaproszonych gości, którzy w ciepłych słowach gratulowali pięknej uroczystości i wszystkich lat istnienia jednostki. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości nastąpiły występy dwóch grup mażoretek współpracującej z kościańską Orkiestrą OSP.