Marek, Jarosław, Wasyl

Obchody jubileuszu 85 - lecia OSP Turew

Niecodzienną rocznicę, bo 85-lecie istnienia świętowała 15 lipca 2017r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Turwi. Jak pisał kreator polskiego ochotniczego ruchu strażackiego Bolesław Chomicz „Mundur strażacki, przywdziany nie z nakazu, lecz z wyższych pobudek wewnętrznych każdego uczestnika straży, jest nie tylko ozdobą obywatela, lecz jego chlubą prawdziwą.”

Założona w 1932 roku turewska straż tworzona była przez pokolenia ochotników, którzy swoim działaniem udowadniali i nadal udowadniają, że  nawet w dzisiejszym społeczeństwie są osoby gotowe do niesienia bezinteresownej pomocy innym. Aby zachować w pamięci dokonania poprzedników i nadać właściwą oprawę obchodom jubileuszu turewscy strażacy  ubrani w galowe mundury zgromadzili się przed budynkiem remizy strażackiej, aby stamtąd wraz ze sztandarem jednostki udać się na plac przy miejscowej Szkole Podstawowej. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się bowiem polową Mszą Świętą w intencji strażaków, którą odprawili ks. Krzysztof Pustkowiak – proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Wyskoci oraz ks. Wojciech Słomiński – kapelan strażaków.

GALERIA

W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli zaproszeni goście: Wojciech Ziemniak – Poseł na Sejm RP, Mirosława Kaźmierczak – Radna Województwa Wielkopolskiego, Bernard Turski – Starosta Kościański, Andrzej Przybyła – Wójt Gminy Kościan, Jan Szczepaniak – Przewodniczący Rady Gminy Kościan, Henryk Bartoszewski – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościanie, Grzegorz Stanisławiak – Komendant Gminny ZOSP RP w Kościanie, mł. bryg. Rafał Zimniak – przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Kościanie, Paweł Kaczmarek – Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowych w Racocie, a zarazem Prezes OSP Racot, Krystyna Nowak – Kierownik Szkoły Filialnej w Turwi, Tomasz Klem – Radny Rady Gminy Kościan, Jarosław Biegański – Leśniczy leśnictwa Turew, Grzegorz Konieczny – Kierownik Gorzelni w Turwi, dr Emilian Prałat - Społeczny Opiekun Zabytków, Prezesi i Naczelnicy z jednostek OSP Gminy Kościan wraz z Pocztami Sztandarowymi, druhny i druhowie OSP Turew oraz mieszkańcy wsi Turew.

Po odprawionej Mszy Świętej odbyła się dalsza część obchodów jubileuszu 85-lecia OSP. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem meldunku Dh Henrykowi Bartoszewskiemu – Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego ZSP RP w Kościanie przez dowódcę uroczystości dh Grzegorza Stanisławiaka – Komendanta Gminnego ZOSP RP w Kościanie. Po złożeniu meldunku nastąpiło wspólne odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrała Sekretarz OSP dh Olga Szlecht, która powitała przybyłych na uroczystości jubileuszowe. W dalszej części Prezes OSP dh Eugeniusz Bryszak przedstawił rys historyczny jednostki. W czasie trwania uroczystości jubileuszowych wręczono medale i odznaczenia druhom z turewskiej jednostki.

Odznaczenia i medale otrzymali:

Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” uhonorowano dh Eugeniusza Bryszaka – Prezesa OSP Turew i Grzegorza Koniecznego – Kierownika Gorzelni w Turwi. Odznaczenia wręczała Pani Mirosława Kaźmierczak - Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w asyście wnioskujących tj. Andrzeja Przybyły – Wójta Gminy Kościan oraz Bernarda Turskiego – Starosty Kościańskiego.

Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
1.    Dh Michał Bryszak
2.    Dh Michał Buchert
3.    Dh Marek Szlecht
4.    Dh Krzysztof Sarbinowski

Odznakę „Wzorowy Strażak” przyznano:
1.    Dh Marcinowi Gumpert
2.    Dh Krzysztofowi Idkowiak

Odznaki za wysługę lat przyznano:

1.    Dh Stanisławowi Szlecht – 65 lat
2.    Dh Walentemu Kasprzak – 60 lat
3.    Dh Tadeuszowi Płocieniak – 50 lat
4.    Dh Januszowi Gulik – 45 lat
5.    Dh Andrzejowi Majchrzyckiemu – 40 lat
6.    Dh Jackowi Szlecht – 35 lat
7.    Dh Grzegorzowi Gumpert – 35 lat
8.    Dh Jarosławowi Gadomskiemu – 35 lat
9.    Dh Bogdanowi Smolarek – 35 lat
10.    Dh Zbigniewowi Sikora – 35 lat

Srebrne odznaki dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali:

1.    Urszula Michałowska
2.    Sebastian Matyja
3.    Hubert Matyja
4.    Wojciech Olejnik
5.    Filip Misiak
6.    Marek Tomczyk
7.    Paweł Rumiński
8.    Albert Itkowiak
9.    Oskar Harendarz

Po uhonorowaniu druhów medalami i odznaczeniami przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia i życzenia zaproszonych gości. Oficjalną część obchodów jubileuszu 85-lecia OSP zakończyło wyprowadzenie sztandarów przez dowódcę uroczystości. Następnie jubilaci i zaproszeni goście spotkali się na poczęstunku, podczas którego był czas na rozmowy i wspomnienia. Każdy z gości otrzymał pamiątkowy brelok przypominający o uroczystości 85-lecia jednostki OSP Turew. Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli możliwość dokonania pamiątkowego wpisu do Kroniki.