Aniela, Sykstus, Joanna

„Czad i ogień. Obudź czujność”

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosił kampanię prewencyjną pod tytułem ”Czad i Ogień. Obudź czujność”, by zwiększyć świadomość Polaków i jak unikać zagrożenia  ze  strony tlenku węgla i pożarów.
W związku z tym Wójt Gminy Kościan w ramach prewencji przekazuje ulotkę mieszkańcom Gminy Kościan o wzmocnienie profilaktyki, by uniknąć zagrożenia czadem i ogniem.

Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem  niewyczuwalnym przez zmysły człowieka(bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).

Poniżej, materiał badawczy, który informuje:

Szkodliwość czadu polega na blokowaniu dostępu tlenu do organizmu –zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu( w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Stąd myśl, nie dla czadu.

Przypominam  aby w okresie jesienno-zimowym wykonać przeglądy urządzeń w miejscu zamieszkania, domu, tj.:
- upewnij się, że kratki wentylacyjne są drożne,
- sprawdź czy urządzenia gazowe działają prawidłowo,
- dbaj o właściwą wentylację pomieszczeń,
- nie modyfikuj i nie naprawiaj sam instalacji elektrycznej,
- nie trzymaj w domu łatwopalnych substancji - farby, benzyny, oleje;
- usuń materiały łatwopalne z okolicy komina,
- sprawdź czy gazowy  podgrzewacz  wody jest sprawny,
- sprawdzaj, czy przewody kominowe są drożne

NIE ZWLEKAJ , SPRAWDŹ!

- CZY zrobiłeś przegląd instalacji grzewczej ?
- CZY zrobiłeś przegląd wentylacji i jest ona drożna ?
- CZY masz w domu czujnik tlenku węgla lub dymu ?
- CZY masz  w domu gaśnicę ?

Prawo zobowiązuje właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i  kominowych co najmniej raz w roku.

Zapobiegajmy zagrożeniom /zaczadzeniom, pożarom/, by uświadomić sobie, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Wójt Gminy  Kościan
                                                               /-/ Andrzej Przybyła