Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze

W niedzielne popołudnie, 9 czerwca boisko w Racocie stało się areną zaciętej rywalizacji strażaków z ochotniczych straży pożarnych w Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych. Do turnieju rozgrywanego pod czujnym okiem sędziów, powołanych przez mł. bryg. Roberta Natunewicza - Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, stanęło 20 drużyn, w tym 6 kobiecych z  jednostek OSP z terenu gminy i miasta Kościan. Sędzią Głównym Zawodów był mł. bryg. Radosław Klefas, a Komendantem dh Grzegorz Stanisławiak.

Rywalizacja sportowo – pożarnicza toczyła się wśród młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz w gronie seniorów. Zawody składały się z dwóch części. Pierwsza to sztafeta, natomiast druga to zadanie bojowe polegające na rozwinięciu linii głównej tworzonej przez dwa odcinki węża do rozdzielacza oraz od rozdzielacza do linii gaśniczych, składających się z dwóch odcinków zakończonych prądownicą. Zawodnicy musieli strumieniem wody trafić w tarczę oraz strącić pachołki z podstaw. Młodzież natomiast swoje ćwiczenia wykonywała zgodnie z regulaminem CTiF. Musieli oni poprawnie wykonać rozwinięcie bojowe oraz pokonać bieg sztafetowy na 400 metrów z przeszkodami.

Klasyfikacja przedstawiała się następująco: w drużynie MDP dziewcząt I miejsce zajęła MDP Racot, II miejsce MDP Turew, zaś III Bonikowo. W grupie chłopców startowały 4 drużyny i zajęli odpowiednio I - MDP Racot II, II – MDP Racot I, III - MDP Stare Oborzyska oraz IV – MDP Bonikowo. W grupie seniorów podium zajęli: w drużynie kobiet: I miejsce KDP Racot, II miejsce KDP Stare Oborzyska, III miejsce KDP Turew; zaś w drużynie mężczyzn odpowiednio I OSP Turew, II OSP Gryżyna, a tuż za nimi OSP Wyskoć.

Podczas zawodów rozegrano start równoczesny dwóch drużyn posiadających najlepsze czasy w ćwiczeniu bojowym w grupie „A” o najlepsze ćwiczenie bojowe o puchar Wójta Gminy Kościan. Puchar zdobyła jednostka z OSP Turew, pokonując rywali z jednostki OSP Gryżyna.

Przeprowadzane co roku zawody sprawdzają poziom wyszkolenia i umiejętności jednostek OSP. Przy okazji jest to sprawdzian własnych możliwości, poznanie swoich słabych stron, co pozwala w przyszłości przygotować się lepiej do prawdziwych działań przeciwpożarowych. Poza tym zawody to emocjonująca rywalizacja dla zawodników, a świetne widowisko i zabawa dla widzów.