Aniela, Sykstus, Joanna

Młodzieżowy obóz strażacki w Starych Oborzyskach

OSP w Starych Oborzyskach po raz 7. była organizatorem obozu szkoleniowego Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Obóz odbył się w dniach od 5 do 14 sierpnia 2019r., w obiektach Zespołu Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach, a jego uczestnikami była 35-osobowa grupa młodzieży z powiatu kościańskiego. Obóz został wsparty finansowo dotacją WSWiA oraz środkami z Gminy Kościan, Gminy Krzywiń i Gminy Czempiń.  W Starych Oborzyskach szkoliło się także 10 członków MDP z Sulęczyna na Kaszubach - gminy zaprzyjaźnionej z Gminą Kościan.

Podczas obozu realizowane były zajęcia szkoleniowe z elementami turystyki i wypoczynku. Zajęcia praktyczne z młodymi strażakami prowadzili druhowie z PSP w Kościanie oraz członkowie OSP z Gminy Kościan, Krzywiń, Czempiń i Śmigla. W trakcie pokazów uczestnicy obozu zapoznali się z wozami bojowymi, działaniem i przeznaczeniem sprzętu będącego na ich wyposażeniu. Wszyscy zostali przeszkoleni także z udzielania pomocy przedmedycznej i z musztry. Na zajęciach teoretycznych omawiane były przyczyny powstawania i zasady gaszenia pożarów oraz sposoby zapobiegania miejscowym zagrożeniom. Młodzież poznała także struktury organizacyjne PSP i OSP, natomiast podczas wyjazdu do Kościana zwiedzili PSP, ze szczególnym uwzględnieniem Stanowiska Kierowania. Do zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych uczestników obozu przygotowywali druhowie z OSP w Starych Oborzyskach.

Zgodnie z programem obozu odbyły się wycieczki po Ziemi Kościańskiej (m.in. zwiedzanie Kościana, Stadniny Koni w Racocie, Klasztoru Benedyktynów w Lubiniu i Skansenu Soplicowo), do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz wycieczki do Wrocławia i Poznania. W czasie obozu młodzież wyjechała na kąpielisko nad jezioro w Cichowie i w Nowym Dębcu, gdzie korzystali z kąpieli oraz uczestniczyli w zajęciach z ratownictwa wodnego prowadzonych przez PSP z Kościana. Na podsumowanie szkolenia wszyscy uczestnicy pływali motorówkami. Młodzi strażacy spotkali się także przedstawicielem Policji w Kościanie, podczas którego zapoznali się z radiowozem i wyposażeniem osobistym policjanta.

Dużą atrakcją dla młodych strażaków były nocne alarmy połączone z próbą odwagi – indywidualne przejście ścieżki w miejscowym parku, przejażdżki powózką oraz możliwość zapoznania się z historią i działaniem sikawki konnej pochodzącej z końcówki XIX w., która jest własnością OSP w Starych Oborzyskach. Podczas zajęć na ścianie wspinaczkowej i krytej pływalni w Kościanie kształtowane były takie cechy charakteru jak odwaga i zdyscyplinowanie. Wspólną cechą wszystkich zajęć szkoleniowych było ćwiczenie i doskonalenie współpracy w zespole (drużynie). Integracji uczestników obozu sprzyjały zajęcia sportowo-rekreacyjne i ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.

Podsumowaniem szkolenia były zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przeprowadzone w ostatnim dniu obozu w obecności włodarzy gmin i prezesów i komendantów gminnych OSP. Po zakończeniu rywalizacji młodym strażakom wręczane zostały nagrody i wyróżnienia za zaangażowanie w szkolenie oraz za osiągnięcia w rywalizacji sportowej i zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W uroczystości podsumowania obozu wzięli udział: Komendant Powiatowy PSP w Kościanie mł. bryg. Robert Natunewicz, Tomasz Grzelczyk - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Andrzej Przybyła – Wójt Gminy Kościan, Jacek Nowak – Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń, Henryk Bartoszewski – Prezes Zarządu Oddziału ZOSP RP Gminy Kościan, Kazimierz Dębny - Prezes Zarządu Oddziału ZOSP RP Gminy Czempiń, Paweł Buksalewicz - Prezes Zarządu Oddziału ZOSP RP Miasta i Gminy Krzywiń,  Andrzej Dembski – komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP w Krzywiniu, Przemysław Maćkowiak - Prezes Zarządu OSP w Starych Oborzyskach.

Zdaniem kierownika obozu oraz wychowawców i instruktorów wszystkie zaplanowane zadania i cele zostały osiągnięte. Młodzież była aktywna i zdyscyplinowana, chętnie uczestniczyła w zajęciach i zachowywała się bezpieczne. Uczestnicy obozu podnieśli swoją świadomość ratowniczą, nabyli umiejętności i wiedzę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania w zespołach MDP, czego potwierdzeniem był wysoki poziom zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przeprowadzonych w ostatnim dniu obozu. Młodzi strażacy podnieśli także swoją sprawność fizyczną, potrafią współpracować ze sobą w grupie (drużynie) przy wykonywaniu zadań, poznali alternatywne formy aktywnego spędzania wolnego czasu. Wielu uczestników w czasie zajęć na kąpielisku lub pływalni poprawiło swoje umiejętności pływackie. Podczas wycieczek krajoznawczo-turystycznych młodzież miała okazję dokładniej poznać swoją Małą Ojczyznę – Ziemię Kościańską, jej historię, zabytki i środowisko przyrodnicze.  Organizacja obozu przyczyniła się do stworzenia zaplecza kadrowego dla jednostek OSP oraz do spopularyzowania wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej i kultywowanie tradycji ruchu strażackiego.

Powyższe zadanie i cele osiągnięte zostały przy wydatnej pomocy komendantów gminnych OSP. Koordynatorem współpracy jednostek OSP był Tomasz Grzelczyk - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

Sponsorami obozu byli:

- Piekarnia Ciastkarnia Paweł i Maria Walenciak – nieodpłatne przekazanie uczestnikom obozu drożdżówek,

- Zakład piekarniczo - cukierniczy Kurasiak Marian – nieodpłatne przekazanie uczestnikom obozu drożdżówek,

- MLEKOVITA Kościan – nieodpłatne przekazanie uczestnikom obozu jogurtów.

Kadrę obozu stanowili: Julita Maćkowiak, Michał Banaszak - wychowawcy, Roman Podgórski – kierownik obozu.