Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
24
kwietnia
środa
Aleks, Grzegorz, Aleksander
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych w Instytucie Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej honoruje ofiarność Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych nie tylko poprzez organizowanie i uczestniczenie w uroczystościach państwowych pracownicy Instytutu powołani są do wypełnienia luki edukacyjnej i naukowej, spowodowanej komunistyczną cenzurą, propagandą i późniejszymi zaniedbaniami. Owocem ich pracy ma być społeczeństwo poinformowane i rozumiejące los Polski pomiędzy dwoma totalitaryzmami w XX wieku.  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  uczniowie Zespołu Szkól Gminy Kościan w Starych Oborzyskach wyjechali do Poznania do Instytutu Pamięci Narodowej. Wyjazd odbył się w dwóch turach  1 marca 2018r.  pojechały klasy VI I VIIa,  następnie 5 marca 2018r.  klasy III gimnazjum. Celem wyjazdu było bliższe poznanie historii powstania antykomunistycznego. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Najpierw obejrzeli archiwum, które liczy około 5 kilometrów teczek, pracownię skanowania dokumentów, czytelnię. Następnie miała miejsce projekcja wzruszającego filmu dokumentalnego przedstawiającego  relację pana Wachmana, który jako 17- latek był harcerzem i za swoją działalność wraz z kolegami otrzymał wyrok. Został usadzony jako więzień polityczny w Zakładzie Karnym w Rawiczu.

Ostatnia część pobytu w IPN to lekcja połączona z prezentacją i ćwiczeniami dotyczącą  Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie poznali między innymi sytuację młodych ludzi w Polsce w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. - tzw. "latach stalinowskich" i ich sposoby walki w powstaniu antykomunistycznym. Pobyt w IPN dostarczył młodzieży  ogromnej porcji wiedzy dotyczącej historii Polski z okresu pierwszych lat po II wojnie światowej.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30