Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Powiatowe Święto Strażaków w Racocie

W sobotę, 19 maja 2018 roku, w Racocie odbyło się Powiatowe Święto Strażaków. W uroczystościach wzięli udział strażacy Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej z wszystkich jednostek działających na terenie powiatu kościańskiego, a także przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście.

GALERIA

Uroczysta część obchodów rozpoczęła się o 15.30 przyjazdem na plac przy OSP w Racocie strażaków, Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej, dwóch grup Mażoretek oraz zaproszonych gości. Przed 16 nastąpił przemarsz do miejscowego Zespołu Szkół w którym odbyła się Msza Święta w intencji Strażaków, rodzin oraz zmarłych Strażaków. Msze odprawił Kapelan Strażaków ks. Wojciech Słomiński w asyście ks. Stanisława Tokarskiego. Po nabożeństwie na boisku szkolnym odbył się uroczysty apel, podczas którego w szczególny sposób zaznaczono, że obchody strażackiego święta odbywają w Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas oficjalnej części uroczystości nastąpiło złożenie raportu, wciągnięto flagę na maszt oraz wręczono odznaczenia, awanse i wyróznienia.

Wśród odznaczonych z Gminy Kościan uhonorowano:

• Złotym Znakiem Związku Dh Franciszka Wojciechowskiego z OSP Kokorzyn.
  • Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza Dh Bolesława Bartkowiaka z OSP Racot,
  • Odznaką Honorową „SEMPER VIGILANT” Dh Ryszarda Maćkowiaka z OSP Stare Oborzyska.

Następnie głos zabrali zaproszeni Goście, składając okolicznościowe życzenia. Nie zabrakło gratulacji dla wyróżnionych i awansowanych. Goście podkreślali rolę strażackiej formacji w budowaniu systemu lokalnego bezpieczeństwa. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się festyn. Dla chętnych przygotowano zadymiony namiot i rodzinne zmagania na torze przeszkód. Odbyły się pokazy sprawności dzieci z sikawkami z Bielewa oraz Bieżynia.