Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Obronne wspomnienia nie do zapomnienia

Dnia 10 lutego br. w ramach powiatowego programu „Ferie zimowe na sportowo dla dzieci i młodzieży” odbyła się wycieczka turystyczna z obroną cywilną w tle. Właśnie tego dnia grupa 55 dzieci i młodzieży wraz opiekunami z Osieka, Januszewa, Gryżyny, Katarzynina i Kurowa wyruszyła w teren wczesnym rankiem. Opieki nad grupą podjęli się Bożena Szczawik-Musiał (Inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej Urzędu Gminy Kościan) i Katarzyna Metzner (sołtys wsi Osiek) z pomocą rodziców i babć. Najpierw wycieczkowicze dotarli do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, gdzie po zwiedzeniu części logistycznej wysłuchali pogadanki na temat zagrożeń sezonu grzewczego, z uwzględnieniem kampanii prewencyjnej dotyczącej zapobiegania i szkodliwości tlenku węgla. Kampania prewencyjna przebiega pod tytułem „Czad i ogień, obudź czujność”, która ma wzmocnić profilaktykę wobec szkodliwości jaką może wnieść ten cichy zabójca. Podczas przejazdu do Poznania w autokarze odbył się quiz pod hasłem „Co zrobisz gdy” nagradzany przez organizatorów okolicznościowymi gadżetami. W Poznaniu młodzież miała okazję zwiedzić Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Muzeum Broni Pancernej, salą łączności i salą tradycji. Dużą atrakcją okazał się pobyt na strzelnicy, gdzie można było poznać różne rodzaje broni, a odważni mogli chwycić za broń i strzelać do wirtualnych przeciwników. Wycieczkę zakończyło zwiedzanie Multikina oraz udział w projekcji ciekawego filmu rodzinnego.