Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Spotkanie integracyjne w ruinach kościoła Św. Marcina

Tajemnicza sceneria i tłumy widzów towarzyszyły Plenerowemu Spotkaniu Integracyjnemu z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, które odbyło się w sobotni wieczór 10 września przy ruinach kościoła Św. Marcina w Gryżynie. Okolicznościową prezentację dotyczącą początków chrześcijaństwa w Polsce i na naszych ziemiach przedstawił dr Emilian Prałat. Odbył się też swoisty przegląd „dziecięcych grup rekonstrukcyjnych”, które prezentowały się w strojach z epoki średniowiecza. Dwa przedstawienia wystawiły grupy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach, przygotowane przez Hannę Grzelczyk i Arkadiusza Wesołka. Utworzono pamiątkowe „Drzewo Chrztu” z odcisków palców uczestników spotkania. Posadzono dąb, pod którym zakopano przesłanie dla potomnych. Odbyły się warsztaty artystyczne i edukacyjne z ozdabiania przedmiotów techniką decoupage, wykonywania ozdób z koralików, lepienia z gliny, gdzie każdy mógł odcisnąć na ulepionym przez siebie przedmiocie okolicznościowy herb z tego spotkania. Dla smakoszy serwowano potrawy regionalne i wyroby na bazie miodu. Całość zakończono pokazem ognia. Spotkanie przygotowało Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan pod okiem Prezes Jolanty Nowickiej we współpracy z Gminą Kościan, Kołem Gospodyń Wiejskich Kokorzynianki, nauczycielami szkół w Starych Oborzyskach i Starym Luboszu, Stadniną Koni w Racocie, jednostkami OSP w Racocie, Gryżynie i Spytkówkach. (md)