Adolf, Leon, Tymon

Widziszewo dla Niepodległej

25 listopada br. w Widziszewie Wójt Gminy Kościan, Rada Sołecka oraz Drużyna do Zadań Ogólnych zorganizowali patriotyczne spotkanie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości połączone ze szkoleniem i ćwiczeniami z obrony cywilnej. Spotkanie prowadzili Bożena Szczawik-Musiał – inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej oraz Bogusław Kostyk z Polskiego Czerwonego Krzyża. W imprezie uczestniczyli również Mirosław Duda – Zastępca Wójta Gminy Kościan oraz Justyna Mocek – radna i sołtys Widziszewa. Imprezę rozpoczęto od alarmowania wsi. Następnie uczestnicy dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odśpiewali uroczyście hymn. Realizując program ćwiczeń zademonstrowano kilka filmów instruktażowych oraz przekazano informacje o roli formacji obronnych i zasadach reagowania w sytuacjach zagrożenia. Przed rywalizacją drużyn szczegółowo omówiono zasady prawidłowego wykonania masażu serca, unieruchomienia kończyny dolnej i górnej, pozycji bocznej ustalonej czy wykonania siodełka ratowniczego. Następnie odbyła się rywalizacja pokoleniowa  na torze sprawnościowym. Okolicznościowe statuetki Szefa Obrony Cywilnej Gminy Kościan oraz upominki otrzymali: Natalia Zapłata, Martyna Maria Żurek, Justyna Mocek, Emilia Dorynek, Grażyna Błażejczak; Agnieszka Zapłata, Leszek Kasperek i Stanisław Zamelski. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościowe plakietki „Niepodległość 1918-2018”. Mogli również pobrać ulotki i poradniki o Wojskach Obrony Terytorialnej, Narodowych Siłach Rezerwy, grypie, zatruciach chemicznych, oparzeniach, powodzi, problemie czadu i smogu. Poczęstunek przygotowało sołectwo.