Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
23
kwietnia
wtorek
Jerzy, Wojciech
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

X Rajd Rowerowy „Karol” do Górki Duchownej

W sobotę 13.05.2017r. zebraliśmy się przy pomniku Jana Pawła II na Placu Niezłomnych, aby uczestniczyć kolejnym rajdzie „Karol”.

Nasi uczniowie przybyli tam pod opieką p. Barbary Zaborskiej i p. Lidii Kostańskiej razem z grupą uczniów ze szkoły podstawowej, której opiekunami były panie: Anna Nowak i Hanna Grzelczyk.

Celem rowerowej wycieczki było uroczyste otwarcie szlaku im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Trasa rajdu wiodła przez Nacław, Widziszewo, Przysieka Polska, Bruszczewo, Stare Bojanowo do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej.

Po przyjeździe na metę rajdu uczestniczyliśmy we mszy, na zakończenie której odsłonięto tablicę ilustrującą szlak Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali drobne upominki związane z otwarciem szlaku, uczestniczyli w konkursach, poczęstowano nas pysznym plackiem z rabarbarem i kawą i herbatą. Mieliśmy możliwość obejrzenia pokoju, w którym mieszkał i zakończył życie Edmund Bojanowski i porozmawiać z kustoszem Sanktuarium, proboszczem Piotrem Bartkowiakiem.

Gospodarz opowiedział nam w niezwykle ciekawy sposób historię tego miejsca. Początki Sanktuarium sięgają XI wieku, od tego czasu właśnie kościół należał do opactwa benedyktynów z Lubinia. Legenda głosi, że w wieku XII w okolicy rozegrała się bitwa, po której ciała wojowników spoczęły we wspólnej mogile, na niewielkim wzgórzu. Na tym właśnie wzgórzu benedyktyni w kilkanaście lat  później wybudowali drewnianą kapliczkę. W 1410 roku benedyktyni z Lubinia umieścili w świątyni obraz Matki Boskiej Pocieszenia, którego kopia znajduje się tu do dnia dzisiejszego. Od tego czasu Górka Duchowna stała się miejscem pielgrzymkowym. Wielu ludzi dzięki Góreckiej Pani doświadcza uzdrowienia i jest obdarowywana potrzebnymi łaskami.

Dzieje obrazu w XX w. były bardzo burzliwe. W 1927 roku spłonął oryginał obrazu, a jego kopię wykonał artysta malarz Marian Szczurkowski, uczeń Jana Matejki. Z kolei, w latach II wojny światowej wierni ukryli kopię obrazu. Wreszcie, w roku 1964 została ona zrabowana, zniszczona i porzucona w polu koło torów kolejowych. Odnaleziono ją i, dzięki ofiarności czcicieli Matki Bożej, odnowiono. W 1966 r. obraz został ukoronowany, przez arcybiskupa Baraniaka, koronami papieskimi, w obecności 50 tys. pielgrzymów. Na zewnątrz kościoła można było podziwiać zdjęcia wykonane podczas tejże koronacji.

Po odpoczynku, około godziny 13 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Starych Oborzysk. Zmęczeni, ale zadowoleni, szczególnie z tego, że w tak nietypowy sposób uczciliśmy 100-lecie objawień w Fatimie, powróciliśmy do domów.


 

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30