Aniela, Sykstus, Joanna

X Olimpiada bez barier im. Ireny Naskręt – Racot 2015

W sobotę, 24 października 2015 roku, w hali sportowej Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w  Racocie odbyła się X „Olimpiada bez barier”, którą zorganizował Szkolny Klub Sportowy „JANTAR” w Racocie przy pomocy  nauczycieli i młodzieży ze  Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Racocie. Impreza rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Flagę olimpijską na maszt wciągnął Dominik Leciejewski wraz z uczennicami Gimnazjum w Racocie, a pochodnię olimpijską z ogniem na halę sportową wniósł Andrzej Szymański – były żużlowiec, obecnie na wózku inwalidzkim.

W tym roku uczestnikami imprezy byli podopieczni stowarzyszeń oraz instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. W „olimpiadzie” wzięło udział około 400 osób wraz z opiekunami m.in. z Kościana, Krzywinia, Czempinia, Śmigla, Chwałkowa, Jarogniewic, Mościszek, Bodzewa, Leszna, Włoszakowic, Rydzyny, Miejskiej Górki, Wschowy. Szczególnymi gośćmi byli m.in. samorządowcy z terenu powiatu kościańskiego. Impreza miała na celu integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Każdy uczestnik miał do wyboru 8 konkurencji, w których liczył się tylko udział, a nie osiągnięty wynik. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych ufundowanych przez samorządowców, instytucje oraz przyjaciół „Olimpiady Bez Barier” im. Ireny Naskręt.  W czasie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód zostanie przekazany na pomoc niepełnosprawnym i potrzebującym. Na koniec odbył się mecz piłkarski, w którym udział wzięły drużyny Samorządowców Kościańskich oraz Reszta Świata. Zwyciężyła, po emocjonującym pojedynku, drużyna samorządowców.

Pomocy finansowej dla imprezy udzieliły Gmina Kościan, Gmina Czempiń, Miasto Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Fundacja LOTTO Milion Marzeń, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego ze środków WFOŚiGW w Poznaniu, a rzeczowej m.in. Polski Komitet Olimpijski oraz firmy EuroComfort, Mróz, Wrigley Poznań, Mars Polska, Coca-Cola, Mlekovita, Be-Jot Manieczki, Instal Filter.