Aniela, Sykstus, Joanna

Gmina Kościan wysoko w rankingu

Ukazał się najnowszy ranking rozwoju gmin. Rokrocznie prof. Eugeniusz Sobczak z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej wraz ze swoim zespołem dokonuje porównania i oceny wszystkich polskich samorządów. Głównym celem tego zestawienia jest próba prezentacji najlepiej rozwiniętych miast i gmin w Polsce oraz analiza głównych czynników rozwoju. Ranking opiera się na analizie 15 wskaźników GUS obejmujących trzy zasadnicze obszary funkcjonowania wszystkich jednostek samorządowych: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska. Zmienne przyjęte przy tworzeniu rankingu to m.in. wydatki inwestycyjne i ich udział w budżecie gminy, wydatki na transport i łączność, udział dochodów własnych w budżecie gminy, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, wskaźniki bezrobocia i migracji, procent ludności objętej usługami wodociągowania i kanalizacji. W tym rankingu Gmina Kościan znalazła się na wysokim 95 miejscu wśród wszystkich 1563 gmin wiejskich w Polsce. W tegorocznej już 13. edycji zwycięzcami tego rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego w poszczególnych kategoriach zostali: Dziwnów, Karpacz, Gliwice i Kleszczów. Zrównoważony rozwój to taki, w którym poszczególne rodzaje zasobów gminnych (w tym zasobów naturalnych) są wykorzystywane racjonalnie, przez co rozwój gminy jest trwały i odbywa się bez szkody dla przyszłych pokoleń.